SAĞLIK

Aksaray’da 10 eczaneye Atık İlaç Toplama kutuları yerleştirdi

Aksaray’da 10 eczaneye Atık İlaç Toplama kutuları yerleştirdi

Aksaray’da Kullanılmayan veya yarım kalmış ilaçların doğaya zarar vermesini önlemek amacıyla Eczacılar Odası tarafından belirlenen 10 eczaneye Aksaray Belediye ekipleri tarafından Atık İlaç Toplama kutuları yerleştirdi.

Aksaray Belediyesi, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için şehir genelinde başlattığı sıfır atık projesine bir yenisini daha ekledi. Belediye ekipleri, Eczacılar Odası tarafından belirlenen 10 eczaneye Atık İlaç Toplama kutuları yerleştirdi.

Dünyadaki yaşam dengesinin bozulmasında çevre kirliliğinin büyük rolü bulunmaktadır. İlaç atıkları, yarım kalan, kullanılmamış, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, çevre kirliliğinde önemli birer etkendir. ilaç atıklarının yönetimi insan ve çevre sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu nedenle Belediyemiz, vatandaşlar tarafından eczanelerde bulunun atık ilaç toplama kutularına bırakılan atık ilaçları toplayıp bertaraf ettirerek çevre kirliliğinin önüne geçmektedir.

Tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçlar çöpe değil bu kutulara atılması çevre kirlenmesinin önüne geçmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 30829 sayılı ‘Sıfır Atık Yönetmeliği’ kapsamında Aksaray Belediyesi gereken tüm çalışmaları büyük bir titizlikle yapıyor. Aksaray Belediyesi tarihi geçmiş ilaçların çöpe karışmadan imha edilmesini sağlamak üzere yeni bir uygulama başlattı. Son kullanma tarihi geçmiş veya çeşitli nedenlerle kullanılamayacak hale gelmiş atık ilaçların çöpe ve kanalizasyon sistemine atılması, ekolojik dengeye ciddi zararlar veriyor.

Toprağa ve yeraltı sularına karışan bu atıklar, yenilen besinler ve içilen sularla insanlara tehlike olarak geri dönüyor. Bunun önüne geçmek için Aksaray Belediyesi ekipleri Eczacılar odası tarafından belirlenen eczanelere atık ilaç kutuları yerleştirdi. Böylece vatandaşlar son kullanma tarihi geçmiş ilaçları, kendilerine en yakın Atık İlaç Toplama Noktasına bırakarak hem doğanın hem de insan sağlığının korunmasına katkı sağlamış olacaklar.

Başkan Dinçer; ‘’tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum’’

Atık İlaç Toplama kutuları ile Aksaray’da çevre konusunda yeni bir çalışma başlattıklarını duyuran Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tüm vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Başkan Dinçer, atık ilaç toplama kutularında toplanan ilaçların, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetki verdiği  tesislerde bertaraf edileceğinin de bilgisini verdi.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL