Genel

Teşekkürler koca yürekli insanlar

Teşekkürler koca yürekli insanlar

Loading

Teşekkürler koca yürekli insanlar

Bu yazıyı kaleme aldığımda Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 8 gün kaldıktan sonra dönüş yolunda idim.

Gazeteci kimliğimi bir kenara koyup eğitim aldığım AFAD GÖNÜLLÜSÜ kimliğim ile 8 gün Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde depremzedelerin yaralarını sarmak için aldığımız eğitimi kullandık. ( Bu eğitim ile bizleri bilgi donanımı ile donatıp eğiten Aksaray AFAD eğitmenlerime buradan sonsuz minnetlerimi sunuyorum. İyi ki sizlerin verdiği bilgileri can kulağı ile dinleyip beynime kazımışım.)

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde koordinasyon merkezinde sabahlara kadar çalışan AFAD GÖNÜLLÜLERİ Allah hepinizden razı olsun.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde biz neler yaptık?

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yardımların koordinesini sağladık.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen iş makinalarının kayıtlarını tutup onların yakıt ve eksik ekipmanlarını tamamladık.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen arama kurtarma ekiplerini kayıt altına alıp onları çalışacakları enkaza yönlendirip eksik ekipmanlarını tamamladık.

AFAD ARAMA KURTARMA ekipleri başta olmak üzere tüm arama kurtarma ekipleri AFAD KOORDİNASYON MERKEZİ tarafından gelen ihbarlara hızla yönlendirilmesini sağladık.

Yeri geldi iş makinalarının yanında enkazlarda arama çalışmalarına destek verdik.

İş makinesinin çalışması sakıncalı olan hassas yerlerde molozları ellerimiz ile açıp yaralılarımıza ulaşmak için var gücümüzle çalıştık.

Her kurtardığımız canlıda mutlu olduk.

Cansız bedenleri çıkarttığımızda hüzünlendik.

Günde üç dört saat uyku ile enkazdan bir canlı çıkartma umuduyla koordinasyon merkezinin vereceği görev yerini heyecan ile bekledik.

 Can siperhane çalıştık fakat yorulmadık. (Allah’ım her zaman bir şekilde kolaylık sağladı şükürler olsun.)

Bu yazı aracılığı ile teşekkür edeceğim birçok isim var.

Öncelikle Koordinasyonu sağlayan Aksaray valisi Sayın Hamza Aydoğdu birkaç saat uyku ile devamlı sahada idi. Koordinasyonun kusursuz işlemesinde katkısı çok büyük.

Aksaray AFAD İl müdürü Cezmi Türkmen bilgi donanımı ile koordinasyonu sırtladı adeta. Yeri geldi sesi kısıldı ama bir kenar çekilip dinlenmek yerine gelen ekipleri yönlendirdi. Uykusuzluk yorgunluk olmasına rağmen omuzlarına yüklenen koordinasyon birimini başarı ile yöneten Aksaray AFAD İl müdürü Cezmi Türkmen sayesinde Aksaray AFAD ekipleri başta olmak üzere tüm arama kurtarma ekipleri koordineli şekilde başarılı çalışmalara imza attı.

Aksaray’dan deprem bölgesine ilk giden Ekipte bulunan uzman AFAD Gönüllüsü birbirinden değerli elleri öpülesi insanlar sayesinde enkaz altında kalan Afetzedeler enkaz altından gün yüzüne çıktı. Onlar sayesinde birçok kişi hayata tutundu. ( Onlar ile beraber olmak, birlikte çalışmak, verdikleri eğitimler sayesinde insanların hayatına dokunmak, bana göre her biri kahraman elleri öpülesi insanlar. İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıma şerefine nail oldum.)  

Yazıma ünlü deprem uzmanı Doug Copp’un önerileri son verelim istedim.

ÜNLÜ DEPREM UZMANI DOUG COPP’UN ÖNERİLERİ:

1) ‘Binalar çökerken basitçe ‘çömelen ve korunan’ kişiler istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. Masa, araba gibi nesnelerin altına giren kişiler her zaman ezilirler.

2) Kediler, köpekler ve bebeklerin hepsi doğal bir şekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. Deprem anında sizde bu şekilde kıvrılmalısınız. Bu doğal bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür. Daha küçük bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe ezilecek ama yanında boşluk yaratacak bir kanepe, geniş büyük bir eşyanın yanında durun.

3) Ahşap evler deprem anındaki en güvenliyapılardır. Sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. Eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. Ayrıca, ahşap binalar daha az yoğunlukta yıkılış ağırlığına sahiptir. Tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. Tuğlalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktır, ama (beton) bloklardan daha az ezilmiş vücutlar yaratırlar.

4) Eğer gece yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşün. Yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. Oteller müşterilerine deprem anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma oranlarını sağlayabilirler.

5) Televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapıdan veya pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe veya büyük bir koltuğun/sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın..

6) Bina çökerken Kapı kirişlerinin altına geçen herkes ölür.

Nasıl mı? Eğer kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne veya arkaya doğru düşürse inen tavanın altında ezilirsiniz. Eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölürsünüz!

7) Hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan) farklı bir ‘frekans aralığına’ sahiptir; ana binadan bağımsız/ayrı olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar.

Merdivenlere ulaşan insanlar basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkunç şekilde sakatlanırlar. Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır.

Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile çökebilir. Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.

Binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. Binanın iç kısımlarındansa dış kısımlarına yakın yerlerde olmak çok daha iyidir. Binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o kadar artacaktır.

9) Aynen Nimitz yolundaki katlar arasındaki (yıkılan) blokların meydana getirdiği gibi, deprem anında üst yolun yıkılmasıyla ezilen araçların içinde bulunan insanlar ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarının hepsi araçlarının içindeydiler. Hepsi öldü.

Araçlarının dışına çıkıp,aracın yanına uzanıp veya oturarak kolaylıkla hayatta kalabilirlerdi. Ölen herkes eğer araçlarından çıkıp, araçlarının yanına oturabilseler veya uzanabilselerdi yaşıyor olabilirdi. Ezilen bütün araçların yanında-kolonların direkt olarak üzerine düştüğü araçlar hariç- 3 feet yükseklikte boşluklar oluşmuştu.

10) Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın sıkışmadığını/ezilmediğini

keşfettim. Kağıt yığınlarının/kümelerinin etrafında geniş boşluklar bulunur/oluşur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL