ASAYİŞ

Kar yağışı Hayatı olumsuz etkiledi 117 kişi yollarda mahsur kaldı

Kar yağışı Hayatı olumsuz etkiledi 117 kişi yollarda mahsur kaldı

Loading

Aksaray’da yüksek kesimlerde kar yağışı ile başlayan şiddetli rüzgâr ve tipi hayatı olumsuz yönde etkiledi. Aksaray’ın Ortaköy, Güzelyurt İlçeleri ile Hasandağı bölgesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle karayolları ve İl özel İdaresine bağlı ekipler tarafından karla kaplanan karayollarında kar küreme, buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yapıldı. Yollarda mahsur kalan toplam 117 vatandaş karayolları, özel idare, Ortaköy belediyesi ve sağlık müdürlüğü ekiplerince kurtarıldı.

Sabah saatlerinden itibaren etkisini arttırarak gün boyu devam eden şiddetli rüzgâr ve tipi nedeniyle Ortaköy Aksaray karayolu ulaşıma kapandı. Ortaköy ilçesinden Aksaray’a ikinci güzergâh olarak kullanılan Ekecik yolu da etkili kar yağışının ardından başlayan tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Aksaray-Nevşehir karayolu otoban çıkış gişelerden Aksaray merkez istikametine ulaşım kontrollü sağlandı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana gelen trafik kazaları ve tipi nedeniyle mahsur kalan vatandaşların yardım talepleri üzerine AFAD, Jandarma, Karayolları, Özel İdare ve 112 ekipleri koordinasyonu sağlayarak harekete geçti.

Kazazedelere ve yoldan çıkan araçlara ulaşan ekipler vatandaşlara ilk müdahaleyi yaparak sağlık kurumlarına sevk ederken kapanan yolları tekrar ulaşıma açmak için yoğun çaba sarf ettiler.

Aksaray merkeze bağlı Çavdarlı Köyü Edek Yaylası mevkiinde Mardin’den gelen ve orman işçisi olarak çalışan vatandaşlara ait çadırlar şiddetli rüzgar nedeniyle uçup savrulurken soğuk nedeniyle donma tehlikesi geçiren 27 kişi Jandarma ekipleri, AFAD ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından Gökkaya ve Çavdarlı Köylerine güvenli şekilde nakledildiler. Vatandaşlara gıda yardımında bulunurken olumsuz hava koşullarının normale dönmesi ile AFAD tarafından çadır kurularak vatandaşların tekrar normal hayatlarına devam etmelerinin sağlanacağı bildirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL