Genel

   Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı

   Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR 24 Temmuz Basın Bayramını kutladı

Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR:”Basın Demokratik Hayatın Vazgeçilme Unsurudur.”

Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil ACAR, 24 Temmuz  Basın   Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 111’inci yıl dönümünü  kutladı. Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisi olduğuna dikkat çeken Acar, “Basının üzerinden sansürün kaldırılmasının 111.’inci yıl dönümünü ve Basın Bayramını kutluyorum” dedi.
İlimizde görev yapmakta olan yazılı, görsel,sesli medya ve internet gazeteciliğinde  çalışan medya mensuplarının, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 111.’ci yıl dönümünü kutladığını belirten Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Celil Acar, “Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisidir. Basın mensubu haberi; doğru, tarafsız ve hızlı şekilde vermek, olumsuzlukları araştırarak ve kamu yararını gözeterek habercilik yapmalıdır. Toplumu ilgilendiren konu ve olaylara karşı duyarlı olmalı, toplumu bilgilendirme işlevini yerine getirirken, mesleki ilkeleri ve etik değerleri gözetmelidir. Kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel hayatın mahremiyetine saygı göstermelidir. Toplumu ilgilendiren; bilgilendirme, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi her konuda önemli bir görevi yerine getirmekte olan medya mensubunun, bu işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, basının özgür olması, etki altında kalmadan görevini yapması, önem arz etmektedir” dedi.

Bağımsız Basın konusunda yapılması gereken çok şey olduğuna işaret eden Başkan Celil Acar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir hürriyetinin toplumun her kesiminde benimsenmesinin yolu; basının önündeki, haber alma ve duyurması noktasındaki engelleri kaldırmakla mümkün olacaktır. Aynı zamanda basın çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi, zor şartlarda çalışan basın mensuplarının mesleki endişe içinde olmamaları sağlanmalıdır. Aksaray’ımızın her konuda kalkınmasında, yapılan olumlu işlerde ve başarılı çalışmalarda, basın mensuplarının da hatırı sayılır katkıları olduğuna içtenlikle inanmaktayım.” Diyen Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Acar, sözlerini söyle tamamladı:“ Bu samimi duygu ve düşüncelerle tüm medya mensuplarının, basından sansürün kaldırılışının 111. yıl dönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramınızı kutlar,  sağlık ve mutluluk diler, mesleki çalışmalarınızda başarılar dilerim.”dedi.

 

 

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL