Gazeteciler Basın Bayramını İl protokolü ile beraber kutladılar

Gazeteciler 24 Temmuz Basında Sansürün kaldırılışı ve Basın bayramının 114. Yıl dönümü kutlaması için düzenledikleri programı İl protokolünü de davet ederek beraber kutladı. 

Loading

Gazeteciler Basın Bayramını İl protokolü ile beraber kutladılar

Aksaray’da medya sahibi ve çalışanı Gazeteciler 24 Temmuz Basında Sansürün kaldırılışı ve Basın bayramının 114. Yıl dönümü kutlaması için düzenledikleri programı İl protokolünü de davet ederek beraber kutladı. 
24 Temmuz Basında Sansürün kaldırılışı ve Basın bayramının 114. Yıl dönümü münasebetiyle Aksaray’da Gazeteciler Cemiyetlerinin ortak düzenlediği programa katılım yoğundu.
İlimizin yaygın yerel ve ulusal medya kuruluşlarının ve cemiyetlerinin ortak organize ettiği 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 114. Yıl dönümü programında basın mensupları bu kez İl protokolünü, siyasi parti il başkanlarını ve temsilcilerini, STK başkanlarını ve misafirlerini ağırladı.

Sunuculuğunu Gazeteci Dilek Eyüboğlu’nun yaptığı. Gazeteciler Cemiyeti’nin ve yayıncı kuruluşlarının ortak programına Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, İyi Parti İl başkanı Faruk Ağır, Zafer Partisi İl Başkanı Mesut Karaüzüm, Gelecek Partisi Başkan Yardımcısı Bayram Budak, STK başkanları, daire müdürleri, emniyet müdür yardımcıları ile çok sayıda misafir gazeteci ve 30’u aşkın yayıncı kuruluş katıldı.

“BİRLİK BERABERLİK BEREKET GETİRİR”
Gece de konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu “Bugün basın mensuplarına konuşacağız Onun için zor bir konuşma olacak” dedi. Vali Aydoğdu basın mensuplarının zor ve meşakkatli bir iş yaptığını belirterek 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı. Basın özgürlüğü ve haber alma özgürlüğünün her şeyden kıymetli olduğunu söyleyen Aydoğdu “Bu gece de bütün basın mensuplarının birada olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Birlik ve beraberliğin olduğu yerde bereket ve rahmet vardır. Ayrılığın olduğu yerde de kavga dövüş ve mizah vardır” diye konuştu.

“AKSARAY TÜRKİYE’NİN ÖZETİ”
55 ülke ve 81 ili gördüğünü belirten Vali Aydoğdu “Hayatımda birçok il gördüm, ama bu kadar potansiyeli yüksek bir il görmedim. Aksaray Türkiye’nin bir özü ve özeti. Aksaray stratejik bir jeopolitik öneme sahip. Türkiye’nin ortası. Tarımda ve sanayide çok iyi. Kuş türlerinin üçte ikisinin Aksaray’da olduğunu öğrendim. Hava sirkülasyonunun en güzel olduğu 3 ilden bir tanesi. Güneş ışınlarının geldiği en güzel illerden bir tanesi. Gün batımının en güzel fotoğraflarının çekildiği il. Doğal bir sinema platformu. NASA’nın dünyada beyaz kavramı nereden alıyor diye sorulduğunda tuz gölünden aldığını yeni öğrendik. Organize Sanayi ilçeleri dahil Türkiye’de örneği olmayan bir potansiyelde. Akademik başarıda ilk 10’da. LGS’de Türkiye birincisi, gençlik spor faaliyetlerinde zirvede. İnsanı, havası, doğası farklı olan bir şehir. Bu kadar potansiyeli olan bir ilin, birlik ve beraberlik olursa, konu Aksaray olursa hepimiz bir araya gelip bir masanın etrafına gelip Aksaray’ın güzellikleri, menfaatleri için mücadele ettiğimizde, bunun kinetik enerjiye dönüşmesi sizin takdirlerinize ve vizyonunuza bağlı. Bu şehirde olmaktan ve sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu olduğumuzu bilmenizi isterim.” İfadelerini kullandı.

“AKSARAY’I NASIL TANITACAĞIMIZA BİZ KARAR VERECEĞİZ”
Aydoğdu “Bizim el birliği ile insanların yaşanmışlığı çok önemli. İnsanların makamdan giderkenki ruh haliyetini bilmenizi çok isterim. Her şey bitiyor, geçen lise öğrencileri ile birlikteyken Süleyman Demirel’i hatırlayanlar var mı diye sordum salondan bir kişi parmak kaldırdı. Kim Süleyman Demirel, 7 kez Başbakanlık yapmış, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı yapmış devlete hizmeti olmuş bir insan. İnsanoğlu makamdan ve dünyadan gittiği zaman unutuluyor, ama iki şeyi unutmuyor. Bir kendisini değerli hissettiren insanları, iki kendisini yok sayan insanları. Onun için biz basın mensupları ile birlikte Aksaray’ın iyilik güzelliklerini ne kadar yukarıya taşabiliriz ona bakmalıyız. Bu şehirde olumsuz haberler, dedikodular daha çok yayılıyor. Yapılan bütün 10 araştırmada olumsuz yapılan haberlerin magazinsel haberlerin yüzde 64 ile 70 arasında hızlı yayıldığı, olumlu haberlerin yüzde 12 ile 18 arasında yayıldığını görmekteyiz. Elbette ki haber yapmalıyız. Bu şehirde olan toplumsal olayların diğer şehirlerde de olduğunu unutmayalım, ama biz beraber Aksaray’ın algısını imajını Şehir olarak nasıl düzeltebiliriz, neler yapabiliriz, onun üzerine kafa yormamız gerektiğini düşünüyorum. Bu şehir gelecek 5 yıl içerisinde çevre illerden istihdama dayalı göç alacak bir şehir olacak. Biz karar vereceğiz dedikoduları mı yayalım, iyilikleri mi çoğaltalım? Ben sizin işlerinizde hep iyiliklerin çoğaltılması için gayret gösterdiğinizin farkındayım ve bunu da gerçekten takdir ediyorum. Böylesine güzel ve seçkin bir ortamda bizleri misafir ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Tekrar 24 Temmuz Basın Bayramı’nızı kutluyorum” şeklinde konuştu.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKÜRLER”
MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı da yaptığı konuşmada “Bundan 114 yıl önce Bab-ı Ali basınında ikinci Meşrutiyet’in ilanı ile birlikte basında sansürün kaldırılmasından bugüne kadar kutlanıyor. Aksaray’da bugün gerçekten uzun süredir alışık olmadığımız, Aksaray’ın duayenleri, STK başkanları, kıymetli oda başkanları, herkesi burada birlik ve beraberlik içerisinde görmekten son derece mutluyuz. Burada Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu birlikteliğin Aksaray için devam edeceğine inanıyorum” dedi.

“BASIN BİRİMLERİ GAZETECİLİĞİ TEMBELLEŞTİRİYOR”
Gecede gazeteciler adına konuşan Anadolu Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Harun Atalay da Aksaray’daki kamu kurum ve kuruluşlarının basın birimlerinin bulunduğuna dikkat çekerek “STK’lar, kamu kurum kuruluşları, Valilik, belediye basına çok büyük destek oluyor. İl müdürlükleri başta olmak üzere STK’ların ve kamu kuruluşlarının basın ve halkla ilişkiler bölümü var. Dolayısıyla basın mensupları Aksaray’da bir hayli tembelleşti. Bu basın birimlerinin hazırlamış olduğu metinler gazetecilere büyük bir imkan sağlıyor. Dolayısıyla gazeteciler özel haberler konusunda tembelleşip farklı alanlara doğru yelken açıyorlar. Genel olarak vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.
“DESTEĞİNİZ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Gazetecilerin basın bültenleri konusunun dışına çıkması gerektiğinin önemine vurgu yapan Atalay “Zor bir meslek, Aksaray’da bu meslek daha da zor şartlar altında yapılıyor. Her geçen gün ağırlaşan gazetecilik koşullarında sizlerin verdiği destek bizim için çok önemli. Bugün Aksaray’da bir ilk yaparak, 3 gazeteci cemiyeti, Aksaray Gazeteciler Yazarlar, Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Aksaray Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak düzenlemiş olduğu programına ilimiz yerel medya ağırlıklı olmak üzere, ulusal medya temsilcileri ile 36 yayıncı kuruluş iştirak etti. Bu ortak organizasyonda birlikte çalıştığımız kıymetli cemiyet başkanlarıma, meslektaşlarıma, bu geceyi düzenlememizde yardımcı olan herkese, sponsorumuz Kule Alışveriş Merkezlerine, böylesi önemli bir gecede bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz başta olmak üzere, siyasi parti il başkanlarımız, STK başkanlarımız, il protokolümüz ve meslektaşlarımıza; misafirlerimize katıldıkları için çok teşekkür ediyoruz hepinizin ayaklarınıza sağlık, iyi ki varsınız” şeklinde konuştu.
GAZETECİLER SANATÇILARLA EĞLENDİ
Protokol konuşmalarının ardından sanatçıların yer aldığı programda Türk halk müziği ve Türk sanat müziğinin güzel ezgileri eşliğinde eğlenen gazetecilere sanatçı kimliği ile bilinen Türkiye Tabipler Odası Aksaray Şube Başkanı Operatör Doktor Rıfkı Karabatak şarkılar söyledi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar gazeteciler, sanatçıların ezgileriyle gönüllerince eğlendi.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL