Genel

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk’ten hükümete sert eleştiri

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk’ten hükümete sert eleştiri

Loading

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk’ten hükümete sert eleştiride bulundu. CHP il Başkanı Ali Abbas Ertürk, Sultanhanı İlçesi’nde mağdur vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk, “hükümet vatandaşını kandırdı”

140-160 bin liraya hak sahiplerine teslim edileceği söyleyen TOKİ konutlarının fiyatlarının 700 bin liraya kadar yükseldiğini belirten CHP il Başkanı Ali Abbas Ertürk, Sultanhanı İlçesi’nde mağdur vatandaşlarla bir araya geldi.

Abbas Ertürk, ” Sultanhanı İlçesi’nde Kuralar 2020’de çekildi, Konutlar Henüz Tamamlanamadı”

Sultanhanı’da üçüncü etap çalışmalar kapsamında TOKİ, 158 adet konut üretiyor. Bir ev sahibi olma hayali ile gerekli başvurusunu yapan vatandaşlar hem teslim sürecinin yılan hikâyesine dönmesi hem de artan fiyatlar nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Yörede vatandaşlarla bir araya gelen CHP İl Başkanı Ertürk, 2019 yılında başvurusu alınan konutlar için 2020 yılında kura çekiminin yapıldığını anımsatarak, “2021 yılı Şubat ayı içerisinde ise ihale yapılmış ve 14 Nisan’da sözleme imzalanmış. Müteahhit 14 Temmuz 2022’de işin biteceğini ve hak sahiplerinin konutlarına taşınacağını belirtmiş. Kasım Ayının sonuna geliyoruz ama ortada çok büyük eksikler var. Konutların 2023’ün 5 ve 6’ıncı ayında teslim edilebileceğine dair söylentiler dolaşıyor” dedi.

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk: “160 Bin Lira Olarak Açıklanmıştı, Şimdi En Düşük 700 Bin Lira”

Konutların taahhüt edilen sürede teslim edilmemesinin sorunun sadece bir parçası olduğunu, bir diğer önemli sorunun da fiyatlandırmaya dair belirsizlik olduğunu kaydeden Ali Abbas Ertürk, “Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuna bu projeyi duyurdu ve dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağına yönelik açıklamalar yaptı. 2+1 konutlar için açıklanan ilk rakamlar 140-160 bin liraydı. Ama her nedense ortada bir sözleşme yok. Bu rakam bir sözleşmeye bağlanmış değil, bir ödeme planı yok, ucu açık… Demişler ki ‘Sen gel müracaat yap, inşaat bittiği zaman o günkü koşullarda sana bir fiyat vereceğiz.’ Başvuru yapılan dönemdeki koşullarla bugünkü koşullar bambaşka olmuş. Müteahhit bu konutları 31 milyon 421 bin liraya yapacağını taahhüt etmiş. 2+1,3+1 ayırt etmeksizin bir hesaplama yaptığımızda, konut başı maliyet 198 bin lira. Ama şimdi vatandaştan istenen rakamlar en düşük 700 bin lira olmuş. Üstelik bu fiyat da sabit değil” dedi.

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk ,“Asgari Ücretliye Bunu Reva Görmek Büyük Bir Vicdansızlık”

TOKİ’nin vatandaşın üzerinden yüzde 400’ün üzerinde para kazanacağını dile getiren ve bu durumun çok ağır olduğunu kaydeden Ertürk, “Ağır konuşmak istemiyorum ama tefeci olsa böyle bir oran uygulamaz. Devlet vatandaşını kandırmaz” dedi. 1,5-2 yıldır vatandaşların evlerine taşınmayı beklediğini ancak beklentisinin yerine gelmediğini anlatan Ertürk, “Mille evine taşınmanın hayalini kurarken TOKİ vatandaşları sözleşme yapmak için çağırıyor ve önce 75-80 bin lira peşinat istiyor, sonra da önlerine iki acı reçete koyuyor. Birincisi, ‘Eğer faiz değişmesinden etkilenmeyeceğim diyorsan 2+1 daire sana 1 milyon 200 bin lira ve 20 yılda ödeyeceksin. Ödemeler aylık 5 bin lira, asgari ücret 5 bin 500 lira. Kalan 500 lira ile faturalarını, çocuğunun masraflarını, mutfak masraflarını karışla, 5 bini bize getir’ diyor. İkincisi, ‘Bunu kabul etmezsen fiyat 750 bin lira. Bunun üst sınırı yok, nerede duracağı belli değil.  Aylık 3 bin 750 lira taksit ödeyeceksiniz’ diyor. Bugün 5 bin 500 lira maaş alıyorsun, 3 bin 750 lira ödüyorsun; cebinde kalan bin 750 lira. Ayın sonunu zor getiren asgari ücretliye bunu reva görmek büyük bir vicdansızlık” dedi.

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk ,“Sorunun Gündeme Getirilmesinde Yanınızda Olacağız”

Sanayi esnafının inim inim inlediğin, belediye başkanının “Biz bir şey yapamayız” dediğini, kentsel dönüşümde sıkıntıların çıktığını ve insanların mallarının öldü fiyata alınmaya çalışıldığını, belediye başkanının “Biz TOKİ’ye bir şey yapamayız” dediğini kaydeden Ali Abbas Ertürk, “Bugün vatandaşlarımız kandırılıyor. Taahhüt edilen fiyatın kat kat üstü isteniyor ve vatandaşlarımız da haklı olarak feryat ediyor. Ulaştığınız yetkililer ise ‘biz TOKİ’ye bir şey yapamayız’ diyorlar. Arkadaşlar biz TOKİ’ye bir şey yaparız, sizin kanınızı emmeye çalışan, sizin alın teriniz ile kazandığınız o beş kuruşu bile söküp almaya çakışan TOKİ’ye biz bir şey yaparız. Bu büyük bir haksızlıktır ve bu sorunun gündeme getirilmesinde yanınızda olacağız. Buraya hiçbir siyasi amaç ile gelmiş değiliz. Buradan Valimize Milletvekillerimize sesleniyorum; bu vatandaşlar dertlerini gidip TOKİ Başkasına dertlerini anlatamazlar ama siz anlatabilirsiniz. Yazık, günah. Anadolu’da bir insanın ev sahibi olma duygularını çok iyi bilirim” dedi.

CHP Aksaray İl  başkanı Ertürk ,“Sayın Milletvekilleri Bin 750 Lirayla Bir Saat Geçinebilir Mi?”

Bir sonuç alana kadar da mücadele etmeye devam edeceklerini, Genel Merkeze ve Grup Başkan Vekili Özgür Özel’e bu konuyu ileteceklerini söyleyen CHP İl Başkanı, “Yanınızdayız. Siz haklısınız, sizin hakkınız gasp edilmeye çalışılıyor ve biz buna müsaade etmeyeceğiz” dedi. İstenen alık ödemenin ardından vatandaşın cebine in 750 lira kaldığını anımsatan milletvekili İlknur İnceöz’e ve diğer milletvekillerine seslenen Ali Abbas Ertürk, “O bin 750 lira ile siz bir saat geçinebilirseniz emekçi kardeşlerimiz bu hesaplamayı kabul ediyor. Bir gün veya bir ay değil, bu emekçi kardeşlerimize reva gördüğünüz bin 750 lira ile sadece bir saat geçinin. Bu konunun hukuki anlamda takipçisi olmaya devam edeceğiz. Size saygısızlık yapılmış ama kötü söz sahibinindir. İktidar il Başkasına düşen bugün burada olmaktı” dedi.

Resul Karaüzüm: Güya Faize Karşılar Ama Vatandaşa Bir Şey Yansımıyor

Basın açıklamasına Aksaray Zafer Partisi  İl Başkanlığı görevinden istifa eden Mali Müşavir Resul Karaüzüm de katıldı. İş sahasındaki tabelaya dikkat çeken Resul Karaüzüm, sorumlu firmanın değiştiğini belirtti. Ödeme planlarında azalan bakiye sisteminin uygulandığını, bu sistemde bankaların önce faizi, sonra da anaparayı tahsil ettiğini anlatan Karaüzüm, “TOKİ bir banka mı, finans kuruluşu mu da önce vatandaştan borcunu tahsil etmek, onu nu bir an önce kurtarmak yerine ondan faiz tahsil ediyor? Bu faiz ile kâra geçmeyi mi hedefliyor? Bizler bir yurttaş olarak mağdur olan vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Böyle bir harami düzen var. Ödeme planlarına baktım. 4 bin 500 lira taksit ödüyorsunuz anaparadan bin 300 lira düşüyor, gerisi faize gidiyor. Önce 750 bin liralık fiyat iki katına çıkıyor, sonra bunun faizi alınıyor, bir de altı ayda bir ÜFE ve TÜFE’ye göre taksit yükseliyor. Güya faize karşılar, faiz indirimi geliyor ama vatandaşa gelen bir şey yok. Aksaray halkının her zaman yanında olacağız. Biz de gücümüz yettiğince hukuki süreçlerde de bu konuda vatandaşlarımızın yanınızdayız” dedi.

“Ev Mi Geçindirelim, Fatura Mı Ödeyelim? Bu Durum Çok Çirkin”

TOKİ’ye ev başvurusu yapan 28 yaşındaki İsmail Çakır, yaşadığı sorunları anlattı. Sorunla ilgili olarak Milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanıyla görüştüklerini ancak dayak yemekten beter olduklarını dile getiren Çakır, “Güya TOKİ ile görüşmüşler ve maliyet daha yüksek çıkmış. Eşmekaya’da konutlar teslim oldu, en yükseği 345 bin liraya gitti. Buradaki en düşük konut 650 bin lira. Kredili alırsak rakam 1 milyondan fazla. İkisi de aynı bina, aynı proje. İki ayda iki katına mı çıktı?” diye sordu. 2019’da yazıldıklarını, 2020’de kuraların çekildiğini ve 158 bin liraya hak sahibi olduklarını anlatan İsmail Çakır, “Daha sonra fiyatlar bir açıklandı, şok olduk. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı rakam ve şu anki rakam arasında çok fazla fark var. Buraya dar gelirli konutlar yapılacağı söylendi ama sanki merkezde konut yapılıyor gibi bir muamele var. İlgilenen yok. Belediye Başkanının yanına gittik ‘Alırsanız alın, almazsanız almayın’ gibi hareketler yapıldı. Çoğu kişi hakkından vazgeçti. 75 bin lira peşinat vereceğiz, 2+1 konut için sabit faizi kabul edersek 20 yılda 1 milyon 200 bin lira ödeyeceğiz. Şuan aldığımız 5 bin 500 lira maaş ile bizim burada geçinmemiz imkânsız. Benim 5 bin lira ödeme imkânım olsa ben buraya gelmem ki” dedi.  63 yaşındaki Veli Sarı da bu şartlarda ödeme yapmanın imkânsız olduğunu belirterek, “Asgari ücrete çalışacağız, 1 milyon lira ödeyeceğiz. Nasıl ödenecek? Ev mi geçindirelim, fatura mı ödeyelim? Bu durum çok çirkin” dedi.

CHP il Başkanı Ali Abbas Ertürk’e basın açıklaması esnasında  partinin il ve ilçe yöneticileri ve  Aksaray Zafer Partisi  İl Başkanlığı görevinden istifa eden Mali Müşavir Resul Karaüzüm de katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL