Genel

Rusya: Türkiye ile mutabakat sağlandı

Rusya: Türkiye ile mutabakat sağlandı

Loading

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ve Türk askeri yetkililerin Suriye’nin İdlib kentinde kurulacak silahsızlandırılmış bölgenin sınırları üzerinde mutabakat sağladığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi mutabakatına ilişkin yaptığı açıklamada, Rus ve Türk askeri yetkililerin önceki gün İdlib’deki silahsızlandırılmış bölgenin kesin sınırı üzerinde mutabakat sağladığını, Soçi’de varılan anlaşmaya dair sürecin aktif şekilde ilerlediğini söyledi.

İDLİB’DE SİLAHSIZ BÖLGE KARARI 

Lavrov, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki resmi temasları kapsamında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ve Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ile bir araya geldi.

Crnadak ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Lavrov, Rusya’nın Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü desteklediğini ifade etti.

Rusya’nın, Bosna savaşını sonlandıran Dayton antlaşmasının alternatifi olmadığı kanaatinde olduğunu aktaran Lavrov, “Biz, Dayton anlaşmasına, ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğine, anlaşma temelinde kurulan iki entiteye ve ülkede yaşayan üç millete saygı duyuyoruz.” diye konuştu.

Bosna Hersek’te ekim ayında yapılacak seçimlerin de söz konusu anlaşmanın hükümlerine uygun biçimde gerçekleştirilmesi temennisinde bulunan Lavrov, “Rusya asla hiçbir ülkede gerçekleşen seçimlerde, seçmenlere, oylarını kime verecekleri konusunda önerilerde bulunmamıştır.” dedi.

Lavrov, üçüncü tarafların Bosna Hersek’te çatışma durumu yaratmaması gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL