Genel

GES ile her yıl 75 bin ağacın yok olması engelleniyor

GES ile her yıl 75 bin ağacın yok olması engelleniyor

Loading

Aksaray Belediyesi’nin Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile her yıl 75 bin ağacın yok olması engelleniyor.

Doğal kaynakların enerjiye dönüştürülmesi amacıyla Aksaray Belediyesi’nin projelendirdiği GES, yılda 75 bin ağacın yok olmasının önüne geçiyor. Aksaray Belediyesi’nin 2020 yılında 3,5 Milyon TL bütçe ile kurduğu GES projesi, geçtiğimiz aylar da maliyetini karşılayarak belediye bütçesine kar getirisi sağlamaya başladı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, güneş enerji santralinin doğa dostu olduğunun ifade ederek; “GES projemiz örnek gösterilecek bir yatırım. Şehrimiz coğrafi olarak güneş enerjisinden elektrik üretiminin elverişli olduğu bir konumda yer alıyor.

Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına 13 bin metrekare alana kurduğumuz ve yüksek verim elde ettiğimiz Güneş Enerjisi Santrali ile 1 megevatt elektrik enerjisi üretiyoruz. Yenilebilir ve temiz enerji olması sebebi ile güneş enerji sistemleri çevreye zararlı duman, gaz, karbon monoksit, kükürt ve radyasyon gibi etkilerin olmadığı çevreci enerji elde ediyoruz. Güneş Enerji Santralimiz ile doğaya herhangi bir kirletici salınmadan elektrik üretimi sağlıyoruz.

GES projemiz ile çevreci enerji üreterek hem doğal kaynaktan yararlanıyor hem de elimizdeki kaynaklara zarar vermiyoruz. Doğaya saygılı enerji üretme tesislerimizin sayısını artırmak adına çalışmalar yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkanı Dinçer, mevcut en temiz ve doğa dostu enerji üretim teknolojisi GES ile doğadaki dengenin sürdürebilirliğini destekleyerek yenilenebilir kaynaklardan enerji ürettiklerinin altını çizdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL