GÜNDEM

Eski Uzman Çavuşlar aileleriyle birlikte haklarını arıyorlar

Eski Uzman Çavuşlar aileleriyle birlikte haklarını arıyorlar

Onlar,  Vatanın ve Milletin bölünmez bütünlüğünü korumak için en zor şartlarda görev yapmış Uzman Çavuşlar. Terörle mücadelede yaralanmış veya uzuv kaybı yaşamış ancak Gazilik unvanı alamamış olan eski Uzman Çavuşların ‘yuvalarımız yıkılıyor’ feryadı yürek burkuyor. Eski Uzman Çavuşlar aileleriyle birlikte haklarını arıyor, atanmak istiyorlar.

Kanunla belirtilmiş olan ‘kamuya memur olarak atanma hakkı’nı arayan eski Uzman Çavuşlar, seslerini duyurabilmek için, Mustafa Gündeşli önderliğinde Ankara’da bir çatı altında toplanarak Atanamayan Uzmanlar Derneği ATAUZDER’i kurdular.

Ailevi veya mobbing baskıları sebebiyle kendi isteğiyle sözleşmesini veya sağlık sorunları sebebiyle TSK tarafından sözleşme feshi gerçekleştirilen eski Uzman Çavuşlar, Devletin kendileri için düzenlediği 3269 sayılı yasayla kendilerine tanıdığı kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanma hakkından yararlanmak istiyorlar.

Atanamayan eski Uzman Çavuşlar, “Bizler, 3269 Sayılı Kanun ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki nedenler sonucunda kendi isteğiyle sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan, 657 Sayılı Kanunun ve 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği atanmak isteyen kahraman eski uzman çavuşlarız.

Ülkemizin güvenliği için en ön saflarda görev yapmış kahraman insanların yaşadığı sorunlara dikkatinizi çekmek istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış, çeşitli nedenlerle görevini kendi isteğiyle sonlandırmış ve atanamama sorunuyla karşılaşan eski uzman çavuşlar olarak bizler, kamuoyunun desteğini ve ilgisini talep ediyoruz.

Kanunumuz var, fakat kanundaki bazı hükümler nedeniyle atamalar Referans ve inisiyatif ile yapılmaktadır. Referansı olmayan binlerce eski Uzman Çavuş, kamu kurumlarına atanamıyor, hak kaybına uğruyor. Kamuya referans veya inisiyatif olmadan, Devlet aracılığıyla atama istiyoruz. Lütfen bizi görmezden gelmeyin. Binlerce ailenin bu nedenle yuvası dağıldı, daha fazla yuvalar dağılmasın ve çocukların geleceği kararmasın. İvedi olarak mağduriyetimizin giderilmesi ve devlet tarafından atama yapılmasının sağlanmasını istiyoruz. “diyerek seslerinin duyulmasını istiyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 657 Sayılı Kanunun ve 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun sayılı yasa ile kamuya memur olarak atanma hakkı bulunmalarına rağmen yasa içerisindeki bazı maddeler yüzünden atanamadıklarını bu maddelerin ivedilik ile iyileştirilmesi gerektiğini belirten hukukçular, bu konunun ivedilik ile Mecliste siyasi partilerin gündemine almalarının ve “ atamalar Referans ve inisiyatif ile yapılmaktadır ” maddesinin değiştirilerek Atamaların devlet tarafından yapılmasının sağlanması gerektiği görüşünde birleşiyorlar.

Atanamayan Uzmanlar Derneği ATAUZDER ‘li Uzman Erbaş ve uzman çavuşlar seslerinin duyulmasını isteyerek;

Hani Bizler Kahramandık!

Canla başla Vatan Savunmasında en ön safta durarak can alıp, can verdik.

Bizler Var olan hakkımızın peşindeyiz.

Bu vicdanı sorumluluk değil de nedir?

Bizim meselemiz Siyaset Üstü Vicdan Meselesidir…

Yıllarca Terörle Mücadelede bulunan; Biz Eski Uzman Çavuşlar neden kaderimize terk ediliyoruz?

Bizim suçumuz Vatanımıza, Devletimize, Bayrağımıza, Milletimize hizmet etmek miydi?

Kimimiz sağlık, kimimiz ailevi sebeplerle; istemeden de olsa görevi bırakmış kişileriz.

Hepimizin Seferberlik Emri Cebimizde hazır.

Devletimiz bizlere ne zaman görev verirse her zaman hazırız.

Bu konuda ailelerimizle birlikte çok bedeller ödedik. Artık ödemek istemiyoruz.

Bu konu da Takdir, Şanlı Devletimizin ve Yetkililerinindir!  Diyerek bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar.

Sorumlu gazetecilik anlayışımız gereği; bu haber ile kahraman uzman çavuşlarımıza ve ailelerine bu mücadelede destek vermek adına, konuyu mercek altına alıyor ve bu sorunun haber takibini yapacağımızı duyuruyoruz.

 

 

 

Loading

YORUMLAR (21)

 1. Kübra Aflaz diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar olarak bizlere vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederim
  İNANDIK BAŞARACAĞIZ 🇹🇷

 2. Sinem Sivaslı diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar aileleri olarak destekleriniz için çok teşekkür ederiz.

 3. Elif Hasan çiçek diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar
  Kanunen var olan hakkımızı istiyoruz inandık başaracağız 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

 4. Ali Yılmaz diyorki:

  İnandık başaracağız #EskiUzmanÇavuşlar 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

 5. Ömer ÇİL diyorki:

  İNANDIK BAŞARACAĞIZ
  BURADAYIZ
  🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷

 6. Vural Biçer diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar İNANDIK BAŞARACAĞIZ ATAUZDER BAŞARACAK

 7. Mustafa YORULMAZ diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar

  İNANDIK BAŞARACAĞIZ

  ‼️KANUNEN VAROLAN KAMUYA ATANMA HAKKIMIZI İSTİYORUZ.‼️

 8. Selime TOSUN diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar çok teşekkür ederiz emeğinize sağlık sizlerin de desteği ile hakkımız olan atamayı ALICAZ inşallah 🤲🤲 İNANDIK BAŞARACAĞIZ

 9. Mustafa YORULMAZ diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar

  #UzmanÇavuş

  İNANDIK BAŞARACAĞIZ

  ATAUZDER BAŞARACAK

  ‼️KANUNEN VAROLAN KAMUYA ATANMA HAKKIMIZI İSTİYORUZ.‼️

 10. Selime TOSUN diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar çok teşekkür ederiz emeğinize sağlık 🇹🇷🇹🇷 İNANDIK BAŞARACAĞIZ BİZLER İNŞALLAH BAŞKANIMIZ MUSTAFA GÜNDEŞLİYLE

 11. E.ertan diyorki:

  Eskiuzmançavuşlar olarak vermiş olduğunuz destek ve değer için sonsuz teşekkürler

 12. Hakan TOSUN diyorki:

  #EskiUzmanÇavuşlar

  Bizlere destekleriniz için teşekkür ederiz.
  Bizler İNANDIK BAŞARACAĞIZ

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL