ASAYİŞ

En Lezzetli Yemeği Yapmak için Yarıştılar

En Lezzetli Yemeği Yapmak için Yarıştılar

Loading

Aksaray’da yurt genelinde olduğu gibi Türk Mutfağı Haftası kutlanırken, ilçelerden ve köylerden gelen kadınlar hünerlerini 5. Aksaray Yöresel Yemek Yarışması’nda sergiledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından 5 yıl önce Türk mutfağının Dünya ve Avrupa’ya tanıtılması amacıyla başlatılan Türk Mutfağı Haftası 21-27 Mayıs tarihleri arasında yurt genelinde kutlanırken, Aksaray’da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından her yıl Türk Mutfağı Haftasına özel etkinlikler çerçevesinde Aksaray’ın yöresel lezzetleri hem 81 ilde hem de yurt dışına tanıtılıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kentin lezzetlerini tanıtmak için 5 yıldır düzenli olarak Aksaray Yöresel Yemek Yarışmasını sürdürürken, bu yıl 37 kadın 32 farklı yemekle hünerlerini konuşturdu. Aksaray Kültür Evi bahçesinde 5 jüri üyesine yemeklerini tattıran kadınlar fazla puan almak ve dereceye girmek için yarıştı. 32 farklı lezzet görünüm, yerelde kullanılan malzemelerin incelenmesi, lezzet ve sunum ile 100 puan üzerinden değerlendirildi. Yarışmanın sonunda yapılan tüm yemekler kurum ve kuruluşlardan gelen temsilcilere ikram edildi.

Yemek yarışmasının Aksaray’ın kültürel tanıtımında pay sahibi olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, “Cumhurbaşkanlığı Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Kültür Turizm Bakanlığımızın himayelerinde 81 ilimizde ve dış temsilciliklerde 21-27 Mayıs tarihleri Türk Mutfağı Haftası olarak kutlanıyor. Bu çerçevede şu anda bu hafta içerisinde tüm illerimizde, dış temsilciliklerimizde Türk Mutfağını gösterebilmek tanıtabilmek adına çok güzel etkinlikler yapılıyor. Burada da valiliğimiz koordinasyonunda Aksaray yöresel yemeklerini, yemek kültürümüzü tanıtmak adına bir dizi programlar yapıyoruz. Bugün burada, aslına bakarsanız geleneksel olarak yaptığımız ve bu yıl beşincisini düzenlediğimiz 5. Aksaray Yöresel Yemek Yarışmasını yapıyoruz. Bugün itibariyle 37 tane ilçelerimizde, köylerimizden, kasabalarımızdan ve merkezden katılan yarışmacılarımız var. Burada bu yarışmayla hem yemek kültürümüzü gelen misafirlerimize hem de bu bizim için bir arşiv oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Aksaray Yemekleri kitabını çıkarmıştık. Bu yarışmalar her defasında yeni yemeklerimizin de eklenmesiyle daha da arşivimiz genişliyor. Yemek kitabımız içerik olarak daha da kuvvetlenmiş oluyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL