ZİLLET İTTİFAKI mensubu OYUN Kime

Aylardır bu konu hakkında yazı yazmayı planlıyordum nasip bu güne imiş.

ZİLLET İTTİFAKI mensubu OYUN Kime
Yazar : Tarih : Okunma : 10.271 Okuma Yorum Yap

İzzet TINMAZ / Gazeteci – Yazar

Aylardır bu konu hakkında yazı yazmayı planlıyordum nasip bu güne imiş.

Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı diye iki ittifak ile girilen Seçimlerde seçim sonrası Bir ittifak daha doğdu. “ZİLLET İTTİFAKI”

Seçim havasına girildiği ve her ne kadar 2023 tarihi işaret edilse de, seçim için tüm siyasi partiler sessiz sedasız seçim çalışmalarını bir şekilde sürdürmekteler.

 Aylardır duymadığımız “ZİLLET İTTİFAKI ”Sözlerini duymaya başladık.

 Peki, bu meşhur ZİLLET İTTİFAKI sözünün kelime anlamı ne?

İktidar partisi ortağı MHP nin lideri Devlet Bahçeli’ninim sıkça kullandığı “ ZİLLET İTTİFAKI” sözünün anlamını araştırayım dedim.

Meğerse “ZİLLET İTTİFAKI “ olarak zikredilen ve CHP ile İYİ parti ve SAADET Partisi seçmeni için kullanılan “ ZİLLET İTTİFAKI” o kadar da masum bir söz değilmiş.

Türk Dil Kurumu’na bakıldığında zillete düşmek, ‘’Aşağılanmak, hor görmek’’ anlamı taşımakta.

Bana göre bu benim şahsi görüşüm;

Partilere zillet demek Vatandaşa yani Cumhur’a zillet demektir.

Halk olmadan parti olur mu?

Parti varsa arkasında halk vardır.

2018 Seçimlerinde Cumhur İttifakı ( Ak Parti ve MHP) % 53. 66 oy oranına sahip oldu.

Ak Parti % 42.56 oranında oy aldı.

MHP % 11.10 oranında oy aldı.

2018 Seçimlerinde Millet ittifakı ( CHP, İYİ Parti ve SAADET partisi ) % 33.94

CHP % 22.64 oranında oy aldı.

İYİ PARTİ % 9,96 oranında oy aldı.

SAADET PARTİSİ % 1.34 oranında oy aldı.

Türkiye seçmeninin % 33.94 oyunu almış bir ittifak için ZİLLET İTTİFAKI ismini kullanmak. Türkiye seçmeninin % 33.94 ne hakaret etmekten başka bir şey olmasa gerek.

 

Peki, bazı partilere göre ( Ak Parti ve MHP ye göre) 2023 yılında, bazı partilere göre ise en kısa zamanda yapılması beklenen Genel seçimlerde Türkiye seçmeninin % 33.94 ü kendilerine hakaret var i isim takan siyasi partilere sandıkta oy verecek mi? Vereceklerini hiç zannet mi yorum.

Sözün kısası “ZİLLET İTTİFAKI” diye kendilerine hakaret vari yakıştırma yapılan, Türkiye seçmeninin % 33.94 nün gönlünü almak yine İl Başkanları ve Milletvekillerine kalacak.

Son duruma bakarak biraz kritik yapalım. Aksaray 4 milletvekili çıkartacak

Hali hazırda 2 AK PARTİ, 1 İYİ PARTİ, 1 MHP milletvekili mevcut.

Yakında milletvekilliği seçimi olsa durum ne olur?

CUMHUR İTTİFAKI;

Z kuşağına kendini iyi anlatırsa Seçimde ipi göğüsler.

 Z kuşağının desteğini almak için,

Sayıları her geçen gün artan işsizler ordusundan Z kuşağını kurtarmanın yolunu bulmalı.

“ZİLLET İTTİFAKI” diye adlandırdığı MİLLET İTTİFAKI partilerine oy veren kişilerin gönlünü kazanıp oylarına talip olmalı.

MİLLET İTTİFAKI ;

Z kuşağına kendini iyi anlatırsa Seçimde ipi göğüsler.

Yaşa Takılanların desteğini alması durumunda seçimde ipi göğüsler.

3600 ek gösterge mağdurları (polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi, emekli) Memurların desteği çok önemli. 3600 ek gösterge mağdurlarının desteğini alırsa seçimde ipi göğüsler.

Türkiye genelinde olasılıklar oldukça var.

Aksaray’da seçimde sonuç nasıl olur?

Belediye Başkanlığı;

AK Parti, CHP, İYİ parti olarak 3 parti arasında olabileceği gibi, zayıf bir ihtimal MHP yarışa dâhil olabilir.

Milletvekilliği;

AK PARTİ; kemikleşen oyları sayesinde 1 milletvekilliği garanti olmak ile birlikte 2 . Milletvekili Aksaray’ın takdir ettiği bir isim olursa muhtemel.

CHP; 1 Milletvekilliği olasılığı büyük ihtimal Milletvekili adayı Güçlü herkes tarafından tanınan kişi olursa.

MHP; Milletvekilliği için seçime gireceği Muhtemel ortağı AK partinin desteği çok önemli. Seçmene kalırsa hele MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçmene Kullandığı ZİLLET sözü sonrası ihtimal çok zor.

Geçiş dönemlerde AK Parti Genel başkanı MHP hakkında sarf ettiği hakaret varı sözler sonrası MHP yöneticilerinin Ak Parti ile ittifak Kurmasının nedenini MHP seçmenine çok iyi anlatmaları gerekiyor. Olumsuzluklar ve parti tabanında kafaların karışık olması Milletvekilliğinde MHP nin şansının azalmasına etken olan sebepten bir kaçı.

CHP ; Z kuşağına verdiği önem ihtimali kuvvetlendirse de. İktidar Partisinin “HDP ile kol kola seçime girdiler “ sözü seçimlerde seçmenin kafasını karıştırdığı gibi tatmin edici cevap alamayan seçmen CHP ye pek te sıcak bakmıyor. Her ne kadar olumsuzluklar CHP yi zorlasa da AK parti veya MHP nin 1 milletvekilliği kaybı CHP nin 1 Milletvekilliği almasına sebep olur.

İYİ PATİ; Z kuşağına verdiği önem ihtimali kuvvetlendirmekte. Sahada Milletvekilinin aktif olması 1 milletvekili garantilerken İyi parti İl ve ilçe yönetimleri milletvekilliği konusunda, Vatandaşın isteklerine cevap verecek isimi sahaya sürerse 2 milletvekilliğini alması içten bile değil.

Seçimlerde sandık başına gittiğimizde 1 oyumuz var.  Her ne kadar siyasi arenada siyaset sahnesinde boy göstermeye çalışan bazı şahsiyetler benin yüzlerce oyum var. Diye siyasi partiler ile koltuk pazarlıklarına girişse de. Bir hatırlatma yapayım. Sen annenin, babanın, eşinin, çocuklarının vereceği oya müdahale edemez iken, o partiye yüzlerce oyu nasıl getireceksin hemşerim. Sallama Çay içmiyor artık millet .

Bu günlük te bu kadar.

Sevdiklerinizle birlikte mutlu, sağlıklı yaşamlar sizin olsun.

onuncu Köyün Muhtarı onuncu Köyün Muhtarı (turkiyeanahaber@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın