YAZARLAR

Yasaklar Çiğnenmek için mi var ?

Yasaklar Çiğnenmek için mi var ?

Loading

Daha festival başlamadan bu kadar masraf olursa gerisi Tasarruf Tedbirleri uygulanacak diye kürsülerden nutuk atanların sözlerine ne kadar ehemmiyet verildiğinin göstergesi olsa gerek.

Gözler “Aksaray bilim festivali” ne çevrildi. Tasarruf tedbirlerinden nasıl sıyrılarak gerçekleşecek. Nasıl bir kılıf uydurularak gerçekleştirilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından 16 Mayıs 2024 tarihinde imzalanarak resmi gazetede yayımlanan Tasarruf tedbirleri genelgesi bu yıl 7-8-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Aksaray Belediyesinin düzenleyeceği  “AKSARAY BİLİM FESTİVALİ ”ni etkileyecek mi? Görünen o ki etkilenmeyecek.

Bu kanıya nereden vardın diyenler için. Genelgede “ İdareyi ve faaliyetleri tanıtmaya yönelik rapor, kitap, dergi, bülten ve benzeri yayınlar HİÇBİR ŞEKİLDE BASILMAYACAK bu dokümanların hazırlanması ve paylaşılması DİJİTAL ORTAMDA YAPILACAKTIR. Bastırılması zorunlu diğer dokümanlar ise İHTİYAÇ SAYISI KADAR EKONOMİK MALZEME KULLANARAK bastırılabilecektir.”

İbaresi yer alırken Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in  resminin de yer aldığı DEV BOYUTLARDA basılı VİNİL Malzemeye Dijital baskı uygulanan bu pankart ve reklam panolarındaki Afişlerin parası Aksaray Belediyesi Kasasından ( Bizden alınan vergiler ile toplanan Paralar) çıkması oldukça manidar.

Gelelim Pankartların Sayısı, boyutu, ve Belediyeye maliyetine.

Aksaray’ın Çeşitli yerlerinde asılmak üzere 12 veya 13 adet Branda bastırıldı.

Brandaların Her biri 12 Metre’ye 2 Metre.

Toptan bastırıldığı için Maliyeti 8.000 TL ila 10.000 TL arasında ( Kullanılan Malzemenin ve firmanın Maliyet hesabına göre değişir) Bu fiyatlara KDV dâhil Yani Sadece kaba hesap 12 Brandanın basımı için Belediyenin Kasından ( Bizlerden toplanan vergiler ile ) 96.000 TL. ( Doksan Altı Bin Türk Lirası)

Bu daha Festivalin duyurusu için Aksaray’da yapılan REKLAM ÇALIŞMASI Bunlara billboardlar için harcanan para dâhil değil. Kaldı ki Çevre şehirlerde de reklam çalışması yapılacak onlar bu hesaba dâhil değil. Bu paraların ödeneğini HANGİ HAYIRSEVER VATANDAŞ Karşılayacak? Yoksa belediyenin kasasından mı gidecek?

Tasarruf tedbirleri genelgesi ile devlet tarafından yapılan giderlerin büyük bir kısmında kısıtlamaya giderken Aksaray Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Aksaray Bili Festivali” için yapılacak harcamalar bununla sınırlı mı kalacak?

Elbette ki kalmayacak. Bunca parayı harcarken TASARRUF TEDBİRİ YOK ama başka şeylerde Tasarruf Tedbiri var.

Helal olsun vallahi İktidar Partisinin Belediyesi olmak böyle bir ayrıcalık olsa gerek. Farklı bir partinin belediyesi böyle bir organizasyona kalkışsa müfettişlerden başı kalkmazdı sanırım. Belli mi olur Cumhurbaşkanı kararnamesine aykırı davranmaktan KAYYUM Bile atanırdı.

Bizlerin paralarının EKNOMİK KRİZ olan bu günlerde harcanması bana göre doğru bir davranış olmasa gerek.

Bu konuda yetkililerden basın açıklaması yapmasını beklediğimizi ve Aksaray Belediyesi yetkililerinin cevap hakkının olduğunu da belirtmek isteri. Seçim zamanı Kürsüden oy isterken ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ten dem vuranlar Aksaray da Faaliyet Gösteren Tüm Basın ve medya temsilcilerini ( Özel Kalemin Seçtiği değil Tamamını) toplayarak bu konu hakkında nasıl bir kılıf uydurularak organizasyon düzenleme çalışmasına girdiklerini bizlere anlatarak aydınlatmalarını isterim.

Sayın Cumhurbaşkanının altında imzası bulunan “ Tasarruf Tedbirleri Genelgesi” Aksaray Belediyesi için geçerliliği yok mu onu da merak etmiyor değilim.

Cevap hakkı doğan kişi ve kurumların bizlere mail yoluyla ulaşması durumunda yayınlayacağımızı taahhüt ederim.

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından İmzalanan ve resmi Gazetede yayınlanan Tasarruf Genelgesi Linki;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/05/20240517-5.pdf 

İzzet Tınmaz / Gazeteci – Yazar

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL