Genel

Yamaç Paraşütünde Aksaray’ı marka yaptılar

Yamaç Paraşütünde Aksaray’ı marka yaptılar

Yamaç Paraşütünde Aksaray’ı marka yaptılar

Aksaray için çok önemli bir turizm yatırımının başlangıcı olabilecek, AKHAS Kulüp Derneği, Yamaç Paraşütünde Aksaray’ın gurur kaynağı oldular.

Aksaray, yakın bir gelecekte, Nevşehir ilinin uçan balon turizmini gölgede bırakacak önemli bir gelişmeye imza attı.

Yamaç Paraşütü ile Aksaray’ın adını tüm dünyada duyuran, Aksaray Hava Sporları Kulübü Derneği, sayesinde Aksaray Turizmini beklenenden çok ileri taşınacak.

Nevşehir ili ile bugüne kadar Turizm konusunda yarışamayan Aksaray’ın doğa ve kültür turizminde önemli kaynakları olmasına rağmen yetersiz tanıtım, gerekli özen gösterilmediği için, bir türlü Kapadokya’nın başlangıç noktasının Aksaray olduğunu kabul ettirememişti. Ancak Yamaç Paraşütü ile işler değişti.

Aksaray’ın önemli isimlerinden Rasim Gül’ün başkanlığında kurulan Aksaray Hava Sporları Kulübü Derneği, kısa adı ile AKHAS olan dernekte,görevli,,30 Aktif pilot bulunuyor.

Abdullah Kahraman’ın yönetiminde, Mustafa Osman Kutgül, Yahya Can Kocatürk ve Can Mert Doğa’nın fedakâr çabalarıyla, üye sayıları da 130’u buldu.

Geçen Yıl Ağustos ayında Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesi öncülüğünde bir hafta süren Yamaç Paraşütü Süper Final Test şampiyonasına ev sahipliği yaparak,35 ülkeden, 120 sporcunun katılımıyla, büyük bir organizasyon gerçekleştirdiler. Bu organizasyonla Aksarayın adını tüm dünyada duyurdular.

Aksaray’da yapılan, Yamaç paraşütü Süper Final Test programının görüntüleri 6 milyonu geçkin, kişi tarafından izlendi. Bu görüntülerde Aksaray tanıtımı vardı.

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray Valisi Ali Mantı ve Aksaray Belediye, Başkanı Evren Dİnçer in kendilerin büyük yardım ve destekleri olduğunu söyleyen Abdullah Kahraman ayrıca, Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşütü Eğitmenliği görevini sürdürüyor.

2008 yılından beri Aksaray da Yamaç paraşütü yaptıklarını kaydeden, Kahraman,2013 yılında Aksaray Kültür ve Turizm, etkinlikleri kapsamına dahil edilerek ilk defa yamaç paraşütü festival, düzenlediklerini, bu festivale 70 sporcunu katıldığını kaydetti.

Kahraman, 2014 yılında da festivale dahil olduklarını, ancak aslında 2015 yılında Yamaç Paraşütü etkinliğini uluslararası platforma taşıma kararı aldıklarını, o günden sonrada bu konuyla ilgili, var güçleriyle çalıştıklarını belirterek ”Aksaray valiliğimizin ve Aksaray Belediyemizin destekleriyle Türkiye kupası Yamaç Paraşütü şampiyonasın düzenledik.120 sporcu katıldı yarışmaya yaklaşık 70 ülkeden sporcular geldi. Hemen akabinde 2016 yılında da Aksaray’da Dünya Kupası Ön Elemesini gerçekleştirdik Aksaray Hasandağı’nda  Dünya  ön eleme finallerini gerçekleştirdik, yine bu etkinliğe,20 büyük ülkeden 120 sporcu katıldı.2018 yılında dünya kupasını düzenledik Aksaray’da,130 sporcu ve 30 milli Takım sporcusu katıldı,2019 yılında ise Rusya Açık Şampiyonası ve ve Aksaray’da ,Yamaç Paraşütü Süper Final Test yarışması düzenlendi.

Bunda da yaklaşık 130 sporcu katılırken, 6 milyon kişide Aksaray’ı seyretti. Dolayısıyla Aksaray Dünyada bir marka halinde geziyor. Dünyada, Yamaç paraşütü dendiğinde Kapadokya’da balon turizmi neyse Aksaray’da da Yamaç paraşütü o noktaya geldi. Bundan sonra Her Yıl düzenli olarak Valiliğimizin ve Belediyemizin destekleriyle, bu tür yarışmalara devam ettireceğiz.”dedi.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL