ASAYİŞ

Tuz Gölü’nde flamingo ölümleri jandarmayı harekete geçirdi

Tuz Gölü’nde flamingo ölümleri jandarmayı harekete geçirdi

Loading

Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca, Tuz Bölgesi bölgesinde yaşayan Flamingoların yaşam alanlarının korunması ve iyileştirilmesine yönelik çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor.

Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında yer alan Tuz Gölü havzası, ülkemizde biyolojik çeşitliliğin korunması açısından büyük önem taşıyan ve uluslararası kriterlere göre A sınıfı bir sulak alan ve I. Derece Doğal Sit alanıdır. Ayrıca Tuz Gölü kuş varlığı yönünden Türkiye’nin en zengin göllerinden birisi olup, bu bölgede 85 kuş türü bulunuyor.

Tuz Gölü, özellikle flamingoların ülkemizdeki en önemli kuluçka alanı olup, gölün orta kesimlerinde her biri 5-6 bin yuvadan oluşan dev kuluçka kolonileri bulunmaktadır.

Birçok canlıya ev sahipliği yapan Tuz Gölü Bölgesindeki sulak alanlarda yaşayan  flamingo ölümlerinin engellenmesi amacıyla, Aksaray İl Jandarma Komutanlığına bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığınca, Çevre,  Şehiricilik  ve  İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Eskil İlçe J.K.lığı sorumluluk bölgesinde bulunan köy ve mahalle muhtarlarına, çiftçilere ve vatandaşlara; Flamingoların yaşam, yuvalama ve üreme alanı olan Tuz Gölü ve çevresindeki göllerde ekolojik dengeyi bozacak, yuvalama alanlarına ve yavrulara zarar verecek olumsuzlukları önlenmek üzere, alanda gerekli incelemelerin ve denetimlerin yapılması, alanda izinsiz çalışmalar, avlanma, piknik, mangal vs. yapılmamasına, sadece izin verilen alanlarda bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi konularında bilgilendirme faaliyeti icra edildi.

Yapılan açıklamada,”Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca, hayvanları korumak ve onların yaşam alanlarında ki olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edilecektir. ” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL