Sinop, Bartın, Kastamonu, Samsun’dan sel haberleri peş peşe geldi

Sinop, Bartın, Kastamonu, Samsun’dan sel haberleri peş peşe geldi. Sel haberlerinin ardından İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı açıklamalarda bulundu. MSB tarafından yapılan açıklamaya göre Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle iki adet AS-532 tipi helikopter görevlendirildi.

Sinop, Bartın, Kastamonu, Samsun’dan sel haberleri peş peşe geldi
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Sinop, Bartın, Kastamonu, Samsun’dan sel haberleri peş peşe geldi. Sel haberlerinin ardından İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı açıklamalarda bulundu.

MSB tarafından yapılan açıklamaya göre Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle iki adet AS-532 tipi helikopter görevlendirildi.

SİNOP’TA SEL FELAKETİ! SON DURUM

Sinop’ta etkili olan kuvvetli ve gök gürültülü yağış, Ayancık ilçesinde sele neden oldu. AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, sağanak nedeniyle mahsur kalan vatandaşların bulunduğunu ve İçişleri Bakanlığınca 3 kurtarma helikopterinin bölgeye gönderildiğini belirtti. Maviş, ilçeye ulaşım sağlayan köprülerin tamamının sular altında kaldığını sözlerine ekledi.

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan da, “Ayancık’ta bir fabrikada bazı işçiler mahsur. Fabrikadaki personellerimizle iletişim kurduk. Sel bölgesinde bir hastane tedbir amaçlı tahliye edildi. Öğleden sonra yine bir şiddetli yağış bekliyoruz.” dedi.

Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı Yenikonak köyünde tek katlı evin yıkılıp, sel sularına kapıldığı ve yan binaların çatılarına çıkanların ellerinde beyaz örtü sallayarak, kurtarılmayı bekledi.  Elektrik direği sel sularıyla yıkıldı.

ARAÇLAR SELE KAPILDI, FABRİKA İŞÇİLERİ MAHSUR KALDI

Ayancık’ta, ilçe merkezinin ortasından geçen Ayancık Çayı, debisi artınca taştı. Çay üzerindeki köprü hasar görürken, sel sularına kapılan araç ise sürüklendi. Aracın içinde kimsenin bulunmadığı öğrenildi. Park halindeki araçlar ve bazı iş makineleri de sel suları arasında kaldı. İlçede mahallelere ulaşımın sağlandığı bağlantı yolu ise çöktü.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, sağanak nedeniyle mahsur kalan vatandaşların bulunduğunu ve İçişleri Bakanlığınca 3 kurtarma helikopterinin bölgeye gönderildiğini belirtti. Maviş, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botların da kurtarma operasyonuna katılmak üzere bölgeye gönderildiğini ve ilçeye ulaşım sağlayan köprülerin tamamının sular altında kaldığını sözlerine ekledi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan da yapılan açıklamada, “Sinop ve Kastamonu’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle Hava Kuvvetlerimize ait iki adet AS-532 tipi helikopter görevlendirildi. Arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlayacak helikopterlerimizin biri Sinop’ta, diğeri de Kastamonu’da görev yapacak.” denildi.

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ÇATAKLI’DAN SEL AÇIKLAMASI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Bartın Kumluca Beldesi ve çevresinde aşırı yağışlar nedeniyle sel ve heyelanlar meydana gelmiş, bir vatandaşımız kaybolmuştur. Sinop Ayancık ilçemizde de aşırı yağışlar sele dönüşmüş ve bazı binaları su basmıştır. Valilerimiz başkanlığında gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Arama kurtarma çalışmaları için çevre illerden de takviye ekipler sevkedilmiştir. Gelişmeleri AFAD’dan takip ediyoruz. Geçmiş olsun.” dedi.

Karadeniz Bölgesi Haber Servisi

Onur Servet Çakır – Nazmiye Okur – Nilgün Beşkardeş – Mustafa Selim Çarkçıbaşı

İlk yorumu siz yazın