Pandemi kuralına uyulmadan yapılan organizasyon

Aksaray’da VAKA SAYILARINDA Patlama yaşanıyormuş. Bu sözler bana ait değil İl sağlık müdürü tarafından yapılan Bir kısım basın mensubunun davet edildiği basın toplantısında Aksaray İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ, tarafından kullanılan sözler.

Pandemi kuralına uyulmadan yapılan organizasyon
Yazar : Tarih : Okunma : 14.522 Okuma Yorum Yap

 

Aksaray’da VAKA SAYILARINDA Patlama yaşanıyormuş. Bu sözler bana ait değil İl sağlık müdürü tarafından yapılan Bir kısım basın mensubunun davet edildiği basın toplantısında Aksaray İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ, tarafından kullanılan sözler.

Aksaray İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ  , geçtiğimiz günlerde Aksaray’da kendisinin haberlerini yapan kendisine yakın medya temsilcilerini toplayıp kim sorarsa basın toplantısı yapmış. Yapmış diyorum çünkü Aksaray ilinde kaç tane basın mensubu var bildiğini zannetmiyorum.

Zaten Aksaray İl Sağlık Müdürünün  basın ile işi de olmaz Ulusal basından 2 ajansa haber verip bir ikide kendine yakın basın mensubu oldu mu Al sana basın toplantısı. Basına haber vermeden yapılan BASIN TOPLANTISI.

Neyse Bu bir tarafa KENDİSİNE YAKIN BASIN MENSUPLARI İLE YAPTIĞI TOPLANTIDA,

Aksaray İl Sağlık Müdürü Kerim Yeşildağ  , “Şu anda Aksaray’da 4’üncü dalgayı yaşıyoruz. Her dalgada hastane ve sağlık çalışanları olarak sıkıntı yaşıyoruz. Bu zamana kadar 250 bin test yaptık. Şu an günlük 1500 test yapıyoruz. Bu çok yüksek bir rakam, pozitif vaka sayımız da giderek artıyor. Geçen dönemde İç Anadolu’nun yayımlanan haritasına göre vaka sayısı en az olan illerden biriydik ve 100 binde 25-30 bandında gidiyorduk sonra 50 olduk ve arkasından 180 olduk. Önümüzdeki gün açıklanacak listede 300’ü geçeceğiz. Belki de Türkiye’de en fazla vaka sayısı olan il olarak bakanlık açıklayabilir. Sürekli bir yükseliş içindeyiz ve yoğun bakımlarımızdaki sayılarımızla yatan hasta sayımız ciddi şekilde artıyor. Servisleri tekrar açmaya başladık. Bunun iki sebebi var. Birincisi, vatandaşlarımız 1 Temmuz itibarıyla uyması gereken tedbirleri kenara bıraktı ve virüs hiç yokmuş gibi davranıyor. Kapalı alanlarda maske takmıyorlar ve kendi tedbirlerini ihmal ediyorlar. İkincisi, aşı noktasında İç Anadolu Bölgesi’nde en az aşı yaptıran iliz. Komşu illere baktığımızda, Niğde, Konya, Ankara, Nevşehir, Kırşehir bizden üstte. Bize ne oluyor da aşıyı bu kadar geciktiriyoruz?” diye yakına dursun.

Virüssün Aksaray’da katlanarak yayılmasına bir katkıda Aksaray Belediyesinden geldi.

Aksaray Belediyesi 10 Ağustos 2021 günü Bilim Merkezi önünde Gurbetçilere yemek vererek Pandemi kurallarını yok sayarak vatandaşları omuz omuza oturttular.

Ne HES kodu sorgulandı nede maske mesafe kuralına uyuldu.

Aksaray Eğitim ve Araştırma hastanesinde yoğun bakım ünitesinde doluluk oranı zirve yaparken, Aksaray Belediyesi tarafından tertip edilen bu organizasyon pandemi kurallarına uygun tertip edilse idi bu eleştiriyi yapmayacak hatta tebrik edecektik.

Ama sanki Pandemi dönemi bitmiş te Mavi kategoride imiş gibi davranılıp muz omuza yemek organizasyonu tertip etmek Aksaray’daki vaka sayısını artışına katkıda bulunmaktan başka bir şey değil.

Örnek vermek gerekirse Aksaray belediyesi tarafından tertip edilen Gurbetçiler ile buluşma organizasyonunda  tertip eden yetkililer ve bu organizasyona onay veren yetkililer

Organizasyona katılan bireylerin COVİT Testi NEGATİF veya POZİTİF olduğunu nereden biliyorsunuz. ?

HES kodu Sorgulaması Yapmadınız .

Yan yana oturttuğunuz ve MASKE MESAFE Kuralının çiğnendiği yemekli organizasyonda bulaş riski olan kişilerin olup olmadığını hangi yöntem ile belirlendi?

Bu COVİT Yemekli organizasyonlarda kimseye bulaşmıyor mu ki insanları omuz omuza oturtup birde günün anısına sıkış tepiş fotoğraf çektirdiniz.

Bu organizasyona izin veren makamlar virüsün yayılma hızının artacağını neden hesaplamadılar?

Oda ayrı bir tartışma konusu.

Tedbirleri yok sayılan organizasyonlar yapılmamalı, Virüs artışı önlenmesi adına aylarca evlere kapatıldığımız günler unutulmamalıdır.

Ülkeyi yönetenler Maske Mesafe Hijyen diye bangır bangır bağırırken bu kadar gevşeklik AKSARAY’A HİZMET DEĞİL OLSA OLSA AKSARAY’A İHANET  TİR.

Bu yazı sonrası büyük bir ihtimal ile birileri suçlarını kabul etmeyip “halkı galeyana getiriyor “ diye mahkemeye verip yayın yasağı için mahkeme kapılarını aşındıracaklar ama bu yazıyı halkı galeyana getirmek için değil, yapılan yanlışları vatandaşa aktarıp sorumluların bu yanlışı tekrarlamamalarını sağlamaktır.

Aksaray’daki vaka sayısı artışının önlenmesi için vatandaş olarak üstümüze düşeni yapmalıyız. MASKE, MESAFE, HİJYEN kurallarına uymalı uymayanlara örnek davranışlarımızla uymaları yönünde uyarıda bulunmalıyız. Siz MASKE, MESAFE, HİJYEN kurallarına uymayı bir görev edinmeliyiz. Aşılarımızı olmalı vatansever bir birey olarak Virüsün yayılma hızını yavaşlatmak için üstümüze düşeni yapmalıyız. Mümkün olduğunca toplu yapılan organizasyonlara katılım sağlamayarak kendimizi dolayısıyla sevdiklerimizi korumalıyız.

Sonuçta özgür bir ülkede yaşıyoruz. Fikirlerimizi özgürce anlatacağımız Anayasa tarafından garanti altına alınması bu yazıyı yazmamızda en büyük etken.( Bu yazıda hiçbir kuruma hakaret etmemekle birlikte Kurum yöneticisi veya çalışanların yaptıkları hatalar sonucunda HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYMA GİBİ BİR HAKLARI BULUNMADIĞINI hatırlatmaktan ibaret. Aynı zamanda gerekli makamlara suç duyurusudur. )

Kimse toplu organizasyonlara katılım sağlamadığımız için bizleri yadırgayamaz. Kazançlı çıkan öncelikle biz sonrasında sevdiklerimiz ve toplum olacaktır.

Sevdikleriniz ile mutluluk içinde geçireceğiniz sağlıklı günler dilerim.

İzzet Tınmaz / Gazeteci – Yazar

onuncu Köyün Muhtarı onuncu Köyün Muhtarı (turkiyeanahaber@gmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın