Genel

Malçlama Tekniği İle 200 Bin Fidan Toprakla Buluşuyor

Malçlama Tekniği İle 200 Bin Fidan Toprakla Buluşuyor

Loading

Malçlama Tekniği İle 200 Bin Fidan Toprakla Buluşuyor

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ile Hicip Ağaçlandırma Projesi Platformu öncülüğünde Türkiye’de ilk kez Aksaray’da malçlama tekniği ile fidan dikim uygulaması gerçekleştirildi.

 Aksaray’ın orman varlığını artırmak için yapılan fidan dikim uygulamasında 200 bin fidan toprakla buluşuyor.

Aksaray’da devam eden ağaçlandırma çalışmalarına destek veren Vali Hamza Aydoğdu, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, ATSO Başkanı Cüneyt Göktaş, Hicip Ağaçlandırma Projesi Platformu üyeleri iş insanı Mahmut Kuzucu, Aksaray Belediye Meclis Üyesi Osman Koçak, AK Parti önceki dönem il Başkanı Fatih Yıldırıcı, İş insanı Basri Kahraman, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar, Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ile Hicip Ağalandırma projesi platformu aracılığıyla organize edilen etkinliğe katıldı.

Türkiye’de ilk kez malçlama tekniğinin uygulandığı fidan dikim etkinliğinde Aksaray ağaçlandırma sahasında 200 bin fidan toprakla buluşturuldu.  Fidan dikim etkinliğinde 150 kilometre mesafede malç naylonu kullanıldı.

Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, bu tekniğin Türkiye’de ilk kez ağaç dikiminde uygulandığını ifade etti.  Malç tekniğinin çilek gibi sebze üretiminde kullanılıp verim alındığını belirten Yurtman, malç tekniği ile fidan dikim denemelerinin başarılı olduğunu söyleyerek uygulamaya koyduklarını kaydetti. Abidder Yurtman, Aksaray ağaçlandırma sahalarının her geçen yıl arttığını da söyledi.

Hicip Ağaçlandırma Projesi Platformu adına konuşan iş insanı Mahmut Kuzucu, ağaçlandırma seferberliğinin önemine dikkat çekerek desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Vali Hamza Aydoğdu, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’e teşekkür etti.

Başkan Dinçer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Aksaray’da önemli bir organizasyona imza atıyoruz. Malûmunuz ilimiz Tuz Gölü Havzası içerisinde en az yağış alan bölgeler arasında yer alıyor. Durum böyle olunca suyu daha verimli kullanarak yeşil alan varlığımızı arttırmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Bu teknik ile de ağaçlandırma çalışmalarımıza yeni bir yöntem kazandırılmış olundu. Malçlama tekniği ile fidanları toprakla buluşturduk. Hedefimiz, Aksaray’ı yeşil kimliğine tekrardan kazandırmak.

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ile Hicip Ağaçlandırma Projesi Platformu, Türkiye’de örnek olacak bir faaliyeti hayata geçerdi. Bizler de bugün buna şahitlik ettik. Bu çalışmada emeği geçen ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, fidan dikim seferberliğinin yıl boyunca süreceğini işaret ederek protokol üyeleriyle beraber ağaçlandırma sahasına fidan dikimini gerçekleştirdi.

Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve Vali Hamza Aydoğdu, bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL