Kurallara uymayan Yayalara TRAFİK CEZASI

Trafikte yaşanan acı kazaların her geçen gün artması üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu’nun talimatıyla polis ekipleri denetimleri artırdı. Bu kapsamda; kemer takmayanlar, kırmızı ışıkta geçenler, yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyenler para cezası ödemek zorunda kaldı. KIRMIZIDA GEÇEN YAYAYA 108 LİRA Denetimlerde cezalar sadece sürücülere kesilmedi. Kurallara uymayan yayalar da cezalardan kaçamadı. Aksaray..

Kurallara uymayan Yayalara TRAFİK CEZASI
Yazar : Tarih : Okunma : 2.725 Okuma Yorum Yap

Trafikte yaşanan acı kazaların her geçen gün artması üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Bakan Süleyman Soylu’nun talimatıyla polis ekipleri denetimleri artırdı.

Bu kapsamda; kemer takmayanlar, kırmızı ışıkta geçenler, yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyenler para cezası ödemek zorunda kaldı.

KIRMIZIDA GEÇEN YAYAYA 108 LİRA

Denetimlerde cezalar sadece sürücülere kesilmedi. Kurallara uymayan yayalar da cezalardan kaçamadı.

Aksaray merkezde kentin değişik noktalarında kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçen , yaya geçitlerini kullanmayan yayaya 108 TL’lik para cezası kesildi.

Yayalara yol vermeyen sürücülere 488 TL ceza!

Aksaray’da uygulama yapan trafik ekipleri yaya geçidinde yayalara öncelik vermeyen araç sürücülerine yeni yüzde 100 zamlı tarife olan 488 TL’den ceza uyguladı.

TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile yaya geçitlerinde, yayalara öncelik vermeyen sürücülere uygulanacak ceza 235 TL’den 488 TL’ye çıkarıldı. Meclis’ten geçen trafik cezalarını artıran değişiklikler içeren kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılan uygulamada vatandaşlara yeni yürürlüğe giren ceza miktarları uygulanmaya başladı. Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kentin değişik noktalarında uygulama yaptı. Radar aracı ile yayalara öncelik vermeyen araç sürücüleri kayıt altına alınarak ceza uygulandı. Yürürlüğe giren yeni trafik cezaları ile karşılaşan araç sürücüleri ise ceza miktarına tepki gösterdi.

“AMACIMIZ VATANDAŞA CEZA YAZMAK DEĞİL”

Yay geçitlerinde yapılan uygulama ile ilgili bilgilendirme yapan Emniyet yetkilileri; “ karayolları trafik kanuna göre yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğünün yayaya ait olduğunu belirtti. Yeni yürürlüğe giren yasa ile birlikte yaya geçidinde yol vermeyen sürücülere uygulanan cezanın yüzde 100 artırıldığına dikkat çeken Topaloğlu, “Yaptığımız uygulamalarda amacımız vatandaşa ceza yazmak değil. Trafik kurallarına uyulmasını sağlamak. Yoksa neden biz vatandaşa ceza uygulayalım. Can kayıplarını engellemek için sık sık kontroller yaparak vatandaşlarımızı uyararak çalışma yapıyoruz. Sürücüler bu kuralları biliyor ama uygulamaya gelince uygulamıyor. Biz de mecburen ceza yazmak durumunda kalıyoruz. Ama Türkiye genelinde başlatılan bu seferberlik kapsamında Tokat’ta bu uygulamaları devam ettireceğiz” dedi.

“EMNİYET KEMERİ KULLANIMI ARTTI”

Emniyet kemeri kullanımında yüzde 95’lere kadar çıktıklarını ifade eden yetkililer, “Şehir içinde emniyet kemeri uygulamasında vatandaşlarımız “uzun yolda takıyoruz, şehir içerisinde takmıyoruz” diyordu. Bunun uzun yol şehir içi diye bir ayrımı yok. Aracınızla giderken aniden durmanız gerek bir durum olduğunda frene bastığınızda kafasını cama çarpıp beyin kanaması geçilenler olabiliyor. Bu kazalar şehir içinde do olabiliyor. Ölümlü trafik kazalarında azalma var” diye konuştu.

İlk yorumu siz yazın