ASAYİŞ

Kadın Avukat Adliye içinde saldırıya uğradı

Kadın Avukat Adliye içinde saldırıya uğradı

Loading

Avukat Akkuş, can güvenliğinin sağlanması için adliyeden polis korumasında çıkarken, saldırganlardan şikayetçi oldu. Akkuş, olayda kendisini en çok üzenin ise karşı tarafın avukatının tavırları olduğunu söyledi.

Gaziantep’in Nizip İlçesi Adliyesi’nde görülen velayet davası duruşması öncesinde davalı vekili Avukat Ezgi Tümüklü Akkuş, duruşma salonu önünde beklerken davacı tarafın önce sözlü saldırısına uğradı. Avukat Akkuş’a küfür ve hakaretler eden karşı tarafın yakınları daha sonra fiziki saldırı yapmak isterken araya girenler ve polislerce engellendi.
Avukat Ezgi Tümüklü Akkuş, olay üzerine Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak şikayetçi oldu ve duruşma sonrasında da can güvenliğinin sağlanması için adliyeden polis korumasında çıkmak zorunda kaldı.
BENİ EN ÇOK ÜZEN MESLEKTAŞIMIN TAVRI OLDU
Adliye içerisinde yaşadığı dehşet anlarını anlatan Avukat Akkuş, “Yaşadığım bu olay sadece bana değil, mesleğimize, kadın meslektaşlarımıza da yapılmış bir hakarettir. Karşı tarafın avukatlığını yapan kişinin tavrı ise üzüntümü kat be kat arttırdı” dedi.
Akkuş, şunları söyledi:
“25 Mart Cuma günü Nizip Aile Mahkemesi önünde duruşma beklediğim sırada, dosyanın karşı tarafının tanığı üstüme yürüyerek, tarafıma küfür ve hakaret etti. Bu durumun akabinde derhal orada tutanak tutarak, karşı taraf avukatından şahsın ismini rica ettim. Ancak kendisi bana gülerek şahsın ismini söylemeyeceğini belirtti. Bende kendi çabalarımla şahsın bilgilerini öğrenerek suç duyurusunda bulunmak üzere tutanağımı tuttum. Duruşma bitikten sonra, karşı taraf, tanık ve avukatlarının beni adliyenin önünde beklemesi üzerine savcılık kalemince polis ekipleri arandı ve adliyeden çıkmama onlar eşlik ettiler. Daha sonrasında suç duyurusunda bulunarak gerekli yasal işlemleri başlattım. Yaşadığım bu olay sadece bana değil, mesleğimize, kadın meslektaşlarımıza da yapılmış bir hakarettir. En çok üzüldüğüm noktalardan bir tanesi, meslektaş demeye dilimin varmadığı dosyadaki karşı taraf avukatının tutumuydu. Meslektaşına destek olmak yerine sürekli bana hakarek eden şahsı koruyan, onunla yanıma gelip özür dahi dilemekten imtina eden ve ‘biz özür dilemeyiz’ mantığıyla hareket eden bu davranışlarını kınıyor ve mesleğimize yakıştıramıyorum. Bizler dosyaların tarafı değiliz. Sadece mesleğimizi ifa etmeye çalışıyoruz. Buna izin vermek istemeyen her türlü kirli zihniyetin karşısında duracağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL