YAZARLAR

GÜNAYDIN veya TATI RÜYALAR mesajları kabusunuz olabilir

GÜNAYDIN  veya TATI RÜYALAR mesajları kabusunuz olabilir

Loading

Sosyal medya günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir mecradır. Bu platformlarda yer alan kullanıcıların dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalması ise sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Son günlerde özellikle dul, gelir durumu iyi, sosyalliği seven, yabancı erkeklere karşı zaafı olan kadınların düştüğü farklı bir dolandırıcılık sistemi devrede.

Facebook, Instagram ya da farklı bir mecrada yer alan kullanıcılar sahte hesaplar üzerinden kandırılarak dolandırılabilmektedir.

Dolandırıcıların izlediği yollardan biri bu mecralarda sahte hesap açmak ve diğer kullanıcılara bu sahte hesaplar üzerinden bildirim göndermektir.

Sahte link gönderimi ya da kişilerin kendisini polis, asker ve başka unvanlar altında tanıtması da dolandırıcılığa yönelenlerin başvurdukları yöntemler arasındadır.

Bu bilgiler her vatandaşın bildiği fakat başıma gelmez diyerek umursamadığı yöntemlere aitti.

Fakat son günlerde özellikle dul, gelir durumu iyi, sosyalliği seven, yabancı erkeklere karşı zaafı olan kadınların düştüğü farklı bir dolandırıcılık sistemi devrede.

İşleyiş nasıl oluyor?

Öncelikle sosyal medyada sosyalliği ön planda olan, varlıklı, üst düzey bir yönetici konumundaki kadınlar dolandırıcı olan bu kişilerin en çok tercih ettikleri kadın profilleri.

Genelde dolandırıcı erkek yabancı bir ülkede askeri doktor profiline bürünüyor. Av olarak gördüğü kadına öncelikle güven aşılıyor bu takriben 3 ila 5 hafta arasında gerçekleşiyor.

Kendini kanıtlamak için görüntülü aramalarda hastane veya klinik tarzında dekore edilmiş mekânlar kullanılıyor.

Askeri üniforma veya doktor üniforması giyilmiş fotoğraflar ile sosyal medya hesabından paylaşımlar yapılıyor.

Photoshop tekniği kullanılarak Askeri kimlik ve doktor kimlikleri hazırlanarak av olan kadının güveni perçinlenmiş oluyor.

Sonrasında av olan kadının güvenini tam sağlandığında öz erkek kardeşi tarafından eşi tarafından aldatıldığı için boşanmış mağdur erkek rolü devreye giriyor.

Gündüz GÜNAYDIN Gece TATI RÜYALAR mesajları ile sosyal medya ve WHATSAPP üzerinden yazışmalar devam ederken WHATSAPP üzerinden görüntülü aramalar devam ediyor. Sonrası WHATSAPP üzerinden 18 + görüntülü arama talepleri vs.

Sonrası para isteme ile başlayan ve 18+ görüntülerini sosyal medyada yayınlama tehditleri ile dolandırıcılık işlemi başlamış oluyor. Farklı numaralar kullandıkları için ve yurt dışı numaraları olduğu için kişiyi şikâyet edemeyen yüzlerce mağdur kadın ortalığa bir anda çıkıveriyor.

Bu bilgileri yazmaktaki maksadım önceden yapmış olduğum dolandırıcı doktor haberinden ders çıkartmayan bayanlara tekrardan bir hatırlatma.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL