ASAYİŞ

Genç olarak sosyalleşme kültürü ve bakış açısı

Genç olarak sosyalleşme kültürü ve bakış açısı

Loading

Gençlere bunu reva görmek gerekiyor o umut getirecek gençlere….

Yaşam yelpazesinde birbirinden farklı o kadar  renk, dokunuş, ses, görüntü, doku ağlarıyla örülmüş bir dünya içinde yaşam döngüsünde tüm bileşenlerin bir araya geldiği toplanma ve bütünleşme alanı olan sosyal yaşamı ve sosyalleşme kültürünü irdelemek gençlerin sosyalleşme üzerine neler istediğini anlamak ve analiz etmek, gençlerin sosyalleşmeye ne kadar ihtiyaç duyduğunu düşünenler var mı?

Gençlerin sosyalleşme noktasında hep bir imrenme ben neden bu ülkede yaşamıyorum ya da bu şehirde değilim isyanlarını sitemle birlikte hep duyuyoruz seslerini yükselterek istediklerini dile getiren bu gençler neden hep bir imrenme halinde kıskanıyorlar o gençleri bir fark mı aramalıyız gençler arasında bu Avrupalı bu Asyalı gibi ayrımlara mı gidilmeli!

İmrenen bu gençlerin neden o bende olsaydım dedikleri yerlerde kendilerini görmek istediklerini hiç düşünme gereği duyduk mu?

O gençler neden kendi ülkelerinde böyle isyan ediyorlar hep bir sitemleri var talep etmek hep bir ses yükseltmek zorunda kalıyorlar?

Bir ülkede sosyal yaşamın yeterli olup olmadığını anlamak için o yükselen genç sesleri dinlemek gerekir. Sosyalleşme de yaşamın bir parçasıdır. İnsanlara yaşadıklarını yaşadıkları anın keyfini çıkarmayı insan olarak birbirleriyle karşılıklı paylaşmayı gülmeyi getiren kalabalık olmanın heyecanını hissettiren sosyal etkinler, sosyal paylaşımı, sosyal zekayı, sosyal iletişim becerilerini de geliştirerek gençlerin gelişimini, kendilerini tamamlamalarını hayattan zevk almalarını,girdikleri ortam adapte olmalarını sağlayarak hayatın yoran bitip tükenmeyen karmaşasında stres atmayı kendine gelmeyi de sağlayan bir alan olan bu sosyal yaşam insan olarak da tabi ve doğal hakkımızdır.

Gençlerin tabi ve doğal olan sosyal kültürel alt yapının bu eksikliği genç olarak yaşam merdivenleri çıkarken ayak izi gibi seni sen yapacak olan donanımlardan biri olup canlı ve hayata karıştığını gösteren bu hayatı neden engelleniyor?

Bir gencin konsere, tiyatroya, müzikale gitmek, dans etmek, hayatın içinden olan etkinliklere katılım göstermesi , insan iletişimini geliştirerek sohbet etmeyi gelişen sohbet kültürünü arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeyi arkadaş grubu olarak güzel bir gün geçirmeyi ortak paylaşımı talep eden bu gençlerin alt yapısı gelişmiş ülkelerdeki gençlerden bir farkı olmadıklarını bunu anlatmak için yükselen sesleri genç olarak bu alanda iyileştirme talepleri imrenilen sosyal yaşamın geliştiği ülkelerdeki gençlerle aralarındaki bu farkı kapatmak için de yükselen bir ses.

Genç olarak sosyal yaşamın geliştirilmesi yenilenmesi alan açılması aile toplum olarak da hepimizin sorumluluğudur.Her devrin her kuşağın yaşama kattıkları farklıdır çizdiği çizgi de farklıdır fakat günümüze kadar gelen dayatma bir a sosyallik ve daraltma sığ bir alana genci izole ederek kendi zamanını yaşatma uyumsuzluk kısıtlama gibi gençlerin karşılaştıkları bu sıkıntılar gösteriyor ki gençlere hak ettikleri talep ettikleri yaşamı vermiyoruz ve o gençlerden bize göre yaşa diye zorunlu bir kural getiriyoruz …..

 

Düşünmek gerek hangi genç böyle bir yerde yaşamak ister isyan etmez değişen bir dünya da yaşarken değişmeyen tek gerçeğin değişim olduğunu değişmenin bir sınırı olmadığını sosyal yaşamın da değişime uğradığını unutmadan gençleri donanımlı yaşamı tanıyan genç yapmak bu değişimle uyumlu bir şekilde alan açarak şartlarını iyileştirerek hayata hazırlamak bütün olmalarını sağlamak sosyal yaşamdaki eşitsizliği ortadan kaldırmak ortak bir sorumluluktur!

Toplum ve aile kurumu olarak hayata hazır bir genç mi yoksa belli bir zamanın içine sığdırılmış sosyal yaşamı bilmeyen öğrenememiş bir genç mi bunun ayrımı yapılmalı hayatın içinde mi olsun gençler dışında bırakılmış mı?

Her genç bir ışıktır karanlıkta kalmazsa güneş gibi doğar yaşamın üzerine pırıl pırıl güneşli sabahı huzuru getirir bunun için ne kadar uğraş veriyor insanlık!

Bir tabu bir kalıp olabilir mi? Yaşam sığ bir daraltmaya zorlanabilir mi?

Gençlere bunu reva görmek gerekiyor o umut getirecek gençlere….

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL