ASAYİŞ

ERTÜRK: “Eskil’de vatandaşın gündemi pahalılık

ERTÜRK: “Eskil’de vatandaşın gündemi pahalılık

Loading

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk  “Eskil’de vatandaşın gündemi pahalılık”

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Eskil İlçe Başkanı Ali Güç, İl Başkan Yardımcıları Ayfer Zengin, Erdoğan Han, Hacı Ali Keleş, Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Sibel Muştu, Eskil İlçe Yöneticileri Veli İnanç, Osman Ceylan ve 2019 yılı Belediye Başkan Adayı Yakup Gök ile Eskil İlçesi Pazar esnafını ziyaret etti.

Pazarcı esnafı CHP’li heyete ekonomik kriz nedeniyle satışlarda zarar ettiklerini ve maliyetlerini karşılayamadıklarını anlattı. Üreticinin kendi imkanlarıyla pazara getirerek satmaya çalıştığı patatesin fiyatının tezgah önündeki vatandaşa pahalı, arkasındaki üreticiye ise maliyetleri karşılayamayacak kadar düşük geldiğini söyleyen CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk pazar gezisinin ardından yaptığı açıklamada “Eskil pazarında gördüğümüz tablo Aksaray’ın her bölgesinde gördüğümüz tablo ile aşağı yukarı aynı. Tezgahın arka tarafına geçip satıcı olduğunuz zaman fiyatlar maliyetlere göre çok ucuz kalıyor, pazarcı esnafı para kazanamıyor. Tezgahın önüne vatandaş olarak geldiğiniz zaman da cebinizdeki para maalesef poşetinizi doldurmaya yetmiyor. Böyle vahim, sıkıntılı bir durum var. Esnaf maliyetlerden çok dertli. Bu meyve sebzelerin bir kısmını Akdeniz’den getiriyorlar nakliye ve mazotun fiyatları çok şişirdiği, bir kilo poşetin 50 lira olduğu bir pahalılık dönemi yaşıyoruz. Vatandaşın ve esnafın ortak şikayeti pahalılıktan yana” dedi.

“VATANDAŞI SUSTURMAYA HARCAYACAĞINIZ ENERJİYİ, ENSFLASYONLA MÜCADELEYE HARCAYIN”

Üreticinin maliyetlerinin düşürülmesinin ve pahalılığın önüne geçilmesinin tek görevlisinin Devlet olduğunu hatırlatan İl Başkanı Ertürk “Maliyetler düşürülmediği sürece, petrol ve enerjideki enflasyon durdurulmadığı sürece, pazarcı esnafı ayakta kalamaz. Vatandaş da çoluğuna çocuğuna yedirecek bir poşeti dolduramaz” diyerek “Bir vatandaşımız söyledi. Her geçen gün bir önceki günden daha kötü. Bizi korkutan da bu aslında. Pahalılık olur, enflasyon olur, müdahale edersin. Devlet olarak fiyatları dizginlemek için bir şeyler yaparsın. Amenna deriz, ama gelecek her bir günün bugünden daha kötü olacağı endişesi vatandaşımızı da esnafımızı da kara kara düşündürüyor. Pazarda gördüğümüz tablo bu. Daha iyi şeyler daha pembe tablo çizmek isterdik. Geldiğimiz noktada hayat, pahalılık, vatandaşlarımızı teslim almış durumda. Vatandaşlarımız evinden çıkmaya korkar durumda. Bu tablo sürdürebilir bir tablo değil. Artık ‘ben açım geçinemiyorum, yoksulum’ diyen vatandaşlarımızın feryadını susturmak için harcanan enerjiyi, bu enflasyon canavarıyla uğraşmaya harcamalı devletimizin çok kıymetli yetkilileri, siyasetçileri, ülkeyi yönetenler. Aksi halde önümüzdeki yıllarda konuşacak esnaf da vatandaş da bulamayabiliriz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL