ASAYİŞ

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak

Loading

Ek MTV’ye ilişkin esaslar belirlendi;
Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak. Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.
Ek MTV uygulamasına ilişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak.
Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) ilişkin genel tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak.
Ek MTV, araç sahiplerinin 2023 yılında ödeyecekleri vergi kadar olacak.
İlave vergi, bu yıla mahsus olacak ve bir defa alınacak. Ek MTV, birinci taksiti ilgili kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın sonuna kadar, ikinci taksiti 2023 yılının Kasım ayı sonuna kadar olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.
ÖDEME YAPMADAN SATIŞA İZİN YOK
Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeyenler araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak. Ek MTV ödenmemiş taşıta muayene yapılmayacak.
Örnek 1: (A), yıllık motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.626 TL olan adına kayıt ve tescilli otomobilini 3/7/2023 tarihinde (B)’ye satmıştır. Kanunun yayım tarihi itibarıyla bu taşıt (B) adına kayıt ve tescilli olduğundan söz konusu taşıta yıllık olarak tahakkuk ettirilen 1.626 TL’nin tamamı kadar ek MTV (B) adına tahakkuk edecektir. Bu verginin ilk taksitinin Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksitinin ise Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.
Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz’dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak.
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler ise ek MTV’den muaf olacak.
DEPREMDEN ETKİLENENLER MUAF TUTULACAK
Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep hali” ilan edilen yerlerde; deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den müstesna olacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL