ASAYİŞ

DİZEL araçlara LPG sistemi

DİZEL araçlara LPG sistemi

Enerji maliyetlerinin en yüksek seviyelerde seyrettiği günümüzde araçlarda kullanılan fosil yakıtlar ve bu yakıtları kullanan araçların ergonomisi de büyük önem kazandı.

Daha az yakıt tüketen araçlar daha çok ilgi görürken, araçların yakıt tüketimini azaltmaya yönelik de girişimciler yeni fikirler ortaya koyup, bunları projelendirmeye başladı.

Uzun çalışmaların ardından dizel araçlarda yüzde 35 tasarruf sağlayan sistemi İtalyan Ecomotive firması Dizel araçlara LPG dönüşüm sistemini üretmeyi başardı.

Akaryakıt fiyatındaki yüksek artışın ardından sürücülerin, benzinli araçlarına LPG taktırmada yoğunluk gözlenirken, geliştirilen son sistem sayesinde dizel araçlara LPG taktırılması durumunda minimum yüzde 35 tasarruf sağlandığı ortaya çıktı. YÜZDE 30 DİZEL YÜZDE 70 LPG TÜKETİYOR

Uzun çalışmaların ardından dizel araçlarda yüzde 35 tasarruf sağlayan sistemi İtalyan Ecomotive firmasının üretmeyi başardığını belirten Erdal Koçdemir, şöyle konuştu:

”İtalya, İspanya ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde bu sistemin kullanımına başlandı. Benzinli LPG’li araçlar, benzinle çalışır daha sonra LPG’ye geçiş yapıyor. Oysa dizel LPG’li araçlar öyle değil. Dizel LPG’li araçlarda ise araç çalışmaya başladığı andan itibaren sürekli olarak yüzde 70 LPG yüzde 30 motorin tüketiyor. Genel tüketimde minimum 35 oranında tassaruf sağlıyor. Yeni sistem dizel LPG’li araçlar, yaklaşık 6 ay Türkiye şartlarında 200 bin kilomere kullanıldı ve çok başarılı oldu. Türkiye’de 1000’e yakın LPG takılı kamyon ve tır şuan yollarda. Kendi dizel otomobilime LPG taktım, çok yüksek performans aldım.”

PARTİKÜL VE EGR SORUNU SONA ERECEK

Erdal Koçdemir, dizel araçların yüksek miktarda hava kirliliğine neden olması dolayısıyla Avrupa ülkelerinde dizel araçlara kısıtlama getirilip, LPG’li ve elektrikli araçlara teşvikler verilmesi için son dönemde yeni düzenlemeler yapıldığını anımsattı.

Dizel araçlara taktıkları yeni sistem LPG sayesinde motorin tüketiminin yüzde 70 azalacağını ve bu sayede çevrenin çok daha az kirleneceğini işaret eden Erdal Koçdemir, konu hakkında şu bilgileri verdi:

”Ayrıca dizel araçların partikül, EGR, manifold sorunu da LPG montajıyla sona erecek. Partikül tıkanması, aracın performansını, yağ kalitesini düşürüp, turbosuna ve silindirine zarar verir. Aracın partikül, EGR, maifold arıza lambası yakar ve sürüşünüz kısıtlanır. Araçta duman atımı görülebilir. Vaktinde arıza çözülmediğinde ise yüksek maliyetli masraflar çıkarıyordu. LPG’li dizellerde bunlar artık yaşanmayacak.”

Erdal Koçdemir, dizel LPG ile ilgili bilgi almak isteyenlerin 0532 255 13 18 nolu telefondan bilgi alabileceğini sözlerine ekledi.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL