ÖZEL HABER YAZARLAR

Çelik Kanatlar Tasarruf tedbirlerine Takıldı

Çelik Kanatlar Tasarruf tedbirlerine Takıldı

Loading

Kendi Partisinin Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyetinin Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmzaladığı ” Tasarruf Tedbirleri” Genelgesi Aksaray Belediyesini Bağlamıyor mu?

Aksaray Belediyesinin tasarruf tedbirlerini hiçe sayarak düzenlediği ve reklam tanıtım giderleri için yüz binlerce lira harcama yaptığı “Bilim Festivali” 7 Haziran’da kapılarını Aksaraylı bilim severlere açacak.

Aksaray Belediyesi tarafından milyonlarca lira harcanarak hazırlattığı , “Türk Yıldızları Gösteri ekibi Aksaray semalarında gösteri uçuşu yapacak” reklam afişleri çöpe gitti. Tasarruf tedbirlerine uyan Türk Yıldızları ekibi Aksaray’daki gösterilerine katılmayacağını açıklandı.

AKParti’li Aksaray Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer kendi Partisinin Genel Başkanının imzaladığı tasarruf tedbirlerine harfiyen uyulacak genelgesini umursamadan “Aksaray Bilim Festivali”ni yapma kararı aldı.

“Aksaray Bilim Festivali” için milyonlarca lira harcanarak yapılan reklamların parasıyla Ekonominin çarklarına takoz konulmuş oldu.

Önceki yazımda belirttiğim gibi Sadece 12 adet yaptırılan Reklam brandası için 96 bin TL. harcama yapılmıştı. Görünmeyen giderler ile bu rakamın 1 milyon TL. Civarında olması vatandaşlar arasında “ Tasarruf Tedbirleri” uygulamasına Aksaray Belediyesi neden uymuyor. 3 yıl sonra yapılsaydı olmaz mıydı? “ Tepkilerine neden oluyor. Bazı vatandaşlar BİMER ve CİMERE şikâyette bulunacaklarını dile getirmekteler.

Aksaray Belediyesi “ Türk Yıldızları” Gösteri ekibi kadar duyarlı olamadı eleştirilerini yapmaktalar.

Aksaray Belediyesinin “ ÇÖPE ATILACAK “ çok mu parası var tepkileri çığ gibi büyürken, Aksaray belediye başkanının Bir yerel medya çıkan haber vatandaşlar arasında takdir toplamıştı. https://aksaraysondakika.com/aksaray-belediyesinden-aylik-40-milyon-lira-tasarruf-tedbiri/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR23edmVpfZPtmc465oCTJslCR1EfgJbKNVcRMS88Wv35lbTZ5P6UiqVkrw_aem_ARFbsppf8zj25Xrvw44QRUKLel6j5-XPHqgDibOG9AiRhPI8Ga_VUTjaowobEJRj0N4-wyrIeA_ZQQErBCprLLR2

Yerel Medyada çıkan habere göre ;

17 Mayıs 2024 tarihinde Kamuda Tasarruf Tedbirlerine dair Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından tüm yurtta olduğu gibi Aksaray’da da ciddi tedbirler alındı. Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu öncülüğünde geçtiğimiz hafta Perşembe günü Aksaray’da bulunan Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ile yapılan toplantı sonrasında ciddi tasarruf tedbirleri için düğmeye basılırken, Aksaray Belediyesi ’de aldığı Tasarruf Tedbirleri kapsamında aylık 40 Milyon Lira tasarruf etmesi hedefleniyor. Aksaray Son Dakika Haber Servisinden Armağan Şen’in edindiği bilgilere göre Aksaray Belediyesi tarafından alınan Tasarruf Tedbirleri arasında kalem kalem birçok başlık altında toplandığında Aksaray Belediyesi’nin aylık 40 Milyon Lira tasarruf etmesi hedeflenirken, bu rakamın yıl sonuna denk gelecek şekilde 7 ayda ise 300 Milyon Lira’yı bulması hedefleniyor. Aksaray Belediyesi’nden Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nde yer alan tedbirler şu şekilde;

Reklam, baskı, ilan, yemek ve öğrenci servisleri (şehir dışı geziler için) tamamen durduruldu.

Yol ve kaldırım işleri duracak. Hali hazırda devam eden işlemler hariç tutulacak.

Hediye olarak alınan her türlü ürün alımı yapılmayacak.

İşçi alımı bir süreliğine ertelendi.

Konser, festival gibi eğlenceler yapılmayacak.

En Büyük Tasarruf Asfaltta

Belediye’nin asli görevlerinden birisi olan sorumluluk alanlarında bulunan yollara asfalt atma da Tasarruf Tedbirleri Kapsamına alınarak çok çok aciliyet olmadığı sürece yeni asfalt ve kaldırım yapılmayacağı açıklanırken mevcut devam eden yerlerinden bir an önce sonlanması sağlanacak.

Matematiksel olarak örnek verilecek olunursa 500 Metre bir alana atılan asfaltın alt yapısı, asfaltın işlenmesi, asfalt atılması, girdi fiyatları eklendiğinde 10 ile 15 Milyon Lira maaliyeti olduğu hesaplanmakta. Oysa birçoğumuz altı üstü bir asfalt diyerek küçümsediğimiz bu hizmetten ciddi anlamda tasarruf edilmesi bekleniyor.

Belediye Hizmet İçin Zaruri İhtiyaçlara Yönelecek

Tasarruf Tedbirleri kapsamında Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer öncülüğünde alınan kararlar neticesinde 3 yıl sürecek olan tedbirler nedeniyle zaruri ihtiyaçlar dışında lüks olarak tabir edilen harcamalara kesinlikle izin verilmeyeceği gibi, reklam, baskı, ilan gibi görseller de tamamen durdurulacak.”

Evet, buradan soruyoruz;

“Kendi yapmayı taahhüt ettiğiniz bu tasarruf tedbirlerine niçin uymamayı tercih ediyorsunuz?”

“Tasarruf Tedbirleri” Genelgesi Sadece diğer partili belediyeler için mi geçerli?

Kendi Partinizin Genel Başkanı ve Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olarak altında imzası bulunan “Tasarruf Tedbirleri” Genelgesi Aksaray belediyesini bağlayıcı bir karar değil mi?

Sorduğumuz ve cevap aradığımız bu soruların muhataplarından Kamuoyunu bilgilendirecek açıklama bekliyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL