EKONOMİ

ATSO BAŞKANI KOÇAŞ VATANDAŞLARA UYARILARIDA BULUNDU

ATSO BAŞKANI KOÇAŞ VATANDAŞLARA UYARILARIDA BULUNDU

Loading

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Koçaş, son zamanlarda yaşanan sigorta acentesi dolandırıcılığı vakalarıyla ilgili olarak vatandaşları uyarmak amacıyla bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz ay Aksaray’da yaşanan bir olayda, bölgedeki bir sigortacının yüksek miktarlarda prim alarak müşterilerini mağdur ettiği ve daha sonra şehri terk ettiği ortaya çıktı. Bu olayın ardından Oda üyeleri ve mağdur vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine harekete geçildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, söz konusu kişinin ne odamıza ne de resmi mercilere kayıtlı olduğu, ancak yaklaşık 20 yıldır kayıtsız ve yetkisiz bir şekilde sigorta işi yürüttüğü tespit edildi. Mağdur vatandaşlar arasında yoğun bir şekilde dolaşan şikayetlerde, bu kişinin müşterilerin haberi olmadan trafik sigorta poliçelerini iptal ettiği, aynı zamanda yarı fiyatına kasko poliçesi düzenlediği ve bu poliçeleri de müşterilerin bilgisi olmadan iptal ettiği ifade ediliyordu.

Aksaray’da faaliyet gösteren diğer sigorta acenteleri arasında kendisini ucuz poliçe kesen bir firma olarak lanse eden bu kişinin, piyasada dikkat çekici düşük fiyatlarla sigorta poliçeleri sattığı ve bu yolla vatandaşları mağdur ettiği anlaşıldı. Özellikle trafik sigortası, kasko, konut ve işyeri sigorta poliçelerinde, normal piyasa fiyatlarının neredeyse yarısına kadar indirimler yaparak vatandaşların dikkatini çektiği ve bu şekilde birçok sigorta işlemi gerçekleştirdiği belirlendi.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, bu tür dolandırıcılık vakalarının son derece üzücü olduğunu ve vatandaşların mağdur olmamaları için dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Koçaş, vatandaşlara sigorta işlemlerinde dikkatli olmaları çağrısında bulundu ve şu

önerilerde bulundu:

“Sigorta işlemleri için mutlaka vergi kaydı bulunan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Müdürlüğünde Acente Levha kaydı olan sigorta acentelerini tercih etmeleri gerekmektedir. Sigorta poliçesinin içeriğini ve acentenin güvenilirliğini dikkatlice incelemeleri önemlidir. Sigorta işlemlerini gerçekleştirecekleri acentenin uzun yıllardır Aksaray’da faaliyet gösteren ve kendini kanıtlamış sigorta acenteleri olmasına özen göstermeleri tavsiye edilir. Düzenlenen sigorta poliçelerinin e-Devlet üzerinden takip edilebileceği unutulmamalıdır. ”

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, ayrıca, vatandaşların kaza sonrası araç değer kaybı gibi konularda kendilerine vekalet isteyen kişilere itibar etmemeleri gerektiğini belirterek, bu durumlarda sigorta acentesine veya avukata başvurulması gerektiğini vurguladı. Bu tür dolandırıcılık vakalarıyla karşılaşan vatandaşların hemen yetkililere başvurmaları ve gereken adımları atmaları önemli olduğunu kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL