EĞİTİM SAĞLIK

Anne babalar DİKKAT Çocuğunuz da maruz kalabilir

Anne babalar DİKKAT Çocuğunuz da maruz kalabilir

Loading

Anne ve babaların okul çağındaki çocuklarını çok daha dikkatli gözlemlemesi gerekiyor. Son yıllarda oldukça yoğunlaşan Akran zorbalığı (bullying), okul çağında çocuğu olan anne veya babaların dikkat etmesi gereken bir hassas husus.

Çocuğunuz okulda Akran zorbalığı (bullying), maruz kalıyor olabilir.  “Akran zorbalığı” na uğrayan bir çocuğu Erken fark ederek önlem almak çocuğunuzun sonraki yaşamında önemli rol oynayacağını bilmemiz gerekiyor.

Bu konuda uzmanların görüşlerini alarak “Akran zorbalığı” (bullying), hakkında öğrenim çağında çocuğu olan anne ve babaların bilinmesi gerekenleri uzmanlarına sorarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızın önem arz ettiğine inanarak şu bilgilere ulaştık.

Tehlikeli bir okul çağı sorunu: Akran zorbalığı Nedir?

Nasıl önlem alınmalıdır?

Akran zorbalığı (bullying), çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel, sözel ya da sosyal şiddettir; okul şiddeti olarak da adlandırılır.

Bu tehlikeli okul çağı sorunu, her yaş grubundaki çocuklar arasında görülebilir. Akran zorbalığını tanımlarken dikkat edilmesi gereken şey, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Zira akran zorbalığında söz konusu olan davranışlar, bir kereye mahsus olmayıp sistematik olarak devam eder ve “kurban” kendini koruyamaz.

Okullarda her 4 öğrenciden birinin akran zorbalığına uğradığı biliniyor. Birçok türü bulunan akran zorbalığı eğer engellenmezse, zorbalığa maruz kalan öğrencinin hayatında ömür boyu kalıcı psikolojik yaralara yol açabilir.

Akran zorbalığının türleri nelerdir?

Fiziksel şiddet: Dürtme, itme, tekme atmak, tükürme, ısırma, vurma, kulak çekme, tokat atmak, çelme takmak, kesici ve delici aletlerle saldırmak, cisim fırlatmak, ateşli silahlarla korkutmak vs.

Cinsel şiddet: Cinsel çağrışımlı sözler söylemek, giysileri kaldırmak ya da çıkarmaya çalışmak, sarkıntılık yapmak vs.

Sözel şiddet: Bedensel özelliklerle alay etmek, kaba sözler söylemek, isim takmak, sözlü olarak tehdit etmek vs.

Sosyal şiddet: Oyunlara almamak, dışlamak, yalnızlığa itmek, görmezden gelmek, öğrenci hakkında dedikodu ve söylenti çıkarmak, iftira atmak, haksız şikayetlerde bulunmak, öğrenciyle konuşmamak ve diğer öğrencilerin de konuşmasını engellemek vs.

Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri şunlardır:

Okullardaki öğrenci kalabalığı

Öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet

Düşük özgüven seviyesi

Düşük özsaygı

Akran zorbalığının sonuçları son derece ciddidir:

Düşük benlik algısı

Kendine güvenememe

Gelişim gerilemesi ya da bozukluğu

Depresyon

Kaygı bozuklukları

Akademik başarısızlık

Madde bağımlılığı

Evden kaçma /Okuldan kaçma

Tüm bu sonuçları yaşamamak için anne babaların yapması gereken öncelikle sorunu kabul etmek ve çocuklarının duygularını, sıkıntıları paylaşmaktır. Sonrasında öğretmenle iş birliği yaparak ve profesyonel bir destek alarak bu sıkıntıyı aşabilirler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL