Altılı Masanın Altında mı yoksa başka yerde mi

Türkiye siyaset gündeminde bu gelişimeler ola dursun Aksaray siyaseti baş döndürücü hız ile sürüyor. AK Parti Bakanları art arda Aksaray’ı ziyaret etmeleri, Aksaray için hizmet aşkıyla yanıp kavruldukları için mi yoksa Aksaray’da göz görülür şekilde oy kaybına uğrama endişelerinin olduğundan mı acaba.

Altılı Masanın Altında mı yoksa başka yerde mi
Yazar : Tarih : Okunma : 10.082 Okuma Yorum Yap

Siyaset acımasızdır, söz uçar gider fakat yazı devamlı kalıcıdır. Sadece biraz araştırma yapılması gerekir. Bu yazı biraz uzun olsa da sonuna kadar okunması halinde seçimde oyunuzu kime vereceğiniz konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

6 siyasi partinin aynı masa etrafında oluşmasından dolayı 6 lı masa olarak adlandırılan CHP, İYİ PARTİ, DEVA, GELECEK PARTİSİ, SAADET PARTİSİ ve DEMOKRAT PARTİ liderlerinin seçimlerde ortak hareket etme kararı sonrası. Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ve MHP yöneticileri 6 lı masaya eleştirilerde bulunurken her defasında 6 lı masaya örtülü destek veren HDP nin olduğunu açıkça her toplantıda söylemekteler. Fakat bu iddiaları sadece sözden öteye gitmemesi, somut bir kanıt olmaması seçmen tarafından inandırıcı gelip gelmediğini bu seçimler gösterecek.

Fakat tarih boyunca yazıya dökülmüş belgeler hiçbir zaman inkâr edilememiştir. 

Milletvekili geçişlerini yasaklamak isteyenlerin Belediye Başkanı Pazarının en hızlı müşterileri olması seçmenin gözünden kaçmadığı su götürmez bir gerçek olsa gerek.

 

Biraz hafızamızı zorladığımızda HDP ile hiçbir şekilde ilişkilendirilmemiz mümkün değil diyen AK Parti’nin bu iddiası ne kadar gerçeği yansıtır bilinmez.

Geçtiğimiz son 3 yıl içerisinde HDP den Ak Parti’ye geçen HDP’de aradıklarını bulamadıkları için istifa ettiklerini belirten 3 isim, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı tören ile Yakalarına AK Parti Rozeti takmaları sonrası, AK Parti’ye geçen Havva Balcı Akgül ,” Midyat halkı için bu yönetime karşı muhalefet yapmanın yeri olmadığını gördük ve AKP’ye geçmeye karar verdik. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sevdası olan AKP’nin bir neferi olmakla gurur duyacağız. HDP’de aradığımızı bulamadık.”

Hatırlanacağı üzere, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP’den Midyat Belediyesi meclis üyeliğine seçilen Havva Balcı Akgül, Bedii Alğaç ve Adnan Ağırman partilerinden istifa etti. Bağımsız olarak görevlerini sürdüren 3 isim, Ak Parti Meclis Üyeliğine geçti. Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin ve AKP Midyat İlçe Başkanı Atilla Yarış’ın katılımıyla Midyat Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda ‘rozet takma’ töreni düzenlenmişti. Bu Tarihi rozet takma töreni tarihi yakın zamanda 20 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşmişti.

HDP ile ilişkilendirilen 6 lı masa olarak adlandırılan CHP, İYİ PARTİ, DEVA, GELECEK PARTİSİ, SAADET PARTİSİ ve DEMOKRAT PARTİ için ne hikmetse böyle bir geçiş olmaması enteresan değil mi? Sizce de.

Sosyal medya ve birçok ulusal medyada geçtiğimiz zaman diliminde yer alan ve uzun zaman geçtiği için unutulduğu sanılan farklı bir ilişkilendirme ise hatırlanacağı üzere şu şekilde idi.

Sırrı Sakık HDP Muş Belediye Başkan Adayı, ağabeyi Namık Sakık AKP Muş Milletvekili aday adayı

Abdullah Zeydan 26. Dönem HDP Hakkâri Milletvekili, kardeşi Rüstem Zeydan 23-25 dönem AKP Hakkâri Milletvekili

Celadet Gaydalı 26. Dönem HDP Bitlis Milletvekili, kardeşi Safter Gaydalı 19-20-21. ve 22. dönem AKP Bitlis Milletvekili

Leyla Birlik 26. Dönem HDP Şırnak Milletvekili, kardeşi Rizgin Birlik ise 27. Dönem AKP Şırnak Milletvekili

Bu enteresan ilişkilendirme yazılı ve görsel medyada gündemi oldukça meşgul etmişti. Sonrasında suni gündemler ile unutulmaya yüz tuttu.

Türkiye siyaset gündeminde bu gelişimeler ola dursun Aksaray siyaseti baş döndürücü hız ile sürüyor. AK Parti Bakanları art arda Aksaray’ı ziyaret etmeleri, Aksaray için hizmet aşkıyla yanıp kavruldukları için mi yoksa Aksaray’da göz görülür şekilde oy kaybına uğrama endişelerinin olduğundan mı acaba.

Son günlerde Aksaray gündemini meşgul eden LAVANTA Tarlası AVANTA Tarlasına döndü iddiaları ve bu iddialara yetkili hiçbir ağızdan yalanlama gelmemesi Ak partinin kalesi olan yıllarca tulum milletvekili çıkartan Aksaray’da Ak Partinin oylarının hızla erimeye başlamasında en büyük etken olabilir mi?

Yıllarca 3 milletvekili çıkartmakta fire vermeyen ve son seçimlerde milletvekili sayısı 4 e çıkan Aksaray’da 2 milletvekilliği sayısına kadar düşmesi, Ak Parti yöneticilerinin beceriksizliği mi, yoksa Aksaraylı seçmenin AK partiye kestiği ceza faturası mı?

Ak Parti kurmaylarının Aksaray’a sık ziyaretleri ve her ziyarette verdiği fakat bir türlü tutamadığı vaatlerin kağıt üstünde kalması Aksaraylı seçmenin Ak Partiye olan güven duygusunun azalması sandıkta oy oranına yansıyacağı kesin.

Cumhur ittifakını temsil eden şu anda Aksaray’da 3 milletvekili var, 2 si AK Partini 1 Tanesi MHP den fakat icracı 3 milletvekili olmasına rağmen muhalefetin 1 milletvekili kadar Aksaray’ı mecliste gündeme getirememesi de ayrıca sorgulanması gereken başka bir konu.

Aksaray son günlerde siyasilerin uğrak noktası olması elbette sevindirici fakat seçmenin deyimiyle kuru kuruya ziyaret karın doyurmuyor. “Biz seçtiğimiz vekilleri aramızda görmekte zorlanırken dışarıdan bakanlar gelse ne olur bize faydası mı var?” sorularını soran Aksaraylı seçmene Ak parti yönetiminin cevabının ne olacağını doğrusu merak etmiyor değilim.

Esnafı, çiftçisi, nakliyecisi, art arda gelen fiyat ayarlamalarından rahatsızlığını her platformda dile getirirken seçimlerde Aksaray başta olmak üzere ülke genelinde sonuçlar nasıl şekillenecek şu an kestirmek çok güç. 20 yıllık Ak Parti efsanesi devam mı edecek yoksa seçmen “bu kadar avans yeter ” mi diyecek bunu da zaman gösterecek.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener Aksaray ziyareti gerçekleştirecek. Bu ziyaret Aksaray’da İYİ Parti oylarına etkisi olur mu bilinmez. Aksaray’ın sorunları hakkında iyi bir bilgilendirme yapılmış ise muhtemelen haksız kazanç elde edilmesi çabaları olanlara da birkaç söz söyleyecektir.

Aksaraylı seçmen kendi dertleri ile dertlenen siyasileri her daim bağrına basmıştır. Bu yüzden İYİ Parti Liderinin Aksaray hakkında sorunlara ne kadar hakim olduğu bu ziyarette belli olacak. Tabii bu ziyaret aynı zamanda İYİ Parti Aksaray il teşkilatı için de bir sınav olacak. Bakalım Aksaray sorunlarını tespitte ne kadar isabetliler bu sorunları ne sıklıkla genel merkez ile paylaşıyorlar bilgi akışı ne kadar sağlıklı bunların cevaplarını, İYİ Parti Liderinin Aksaray ziyareti sonrası basın mensupları ve vatandaşın diyalogları ile belli olacak.

Aksaray’da milletvekili sayısı aritmetiğinin değişeceği kesin. Bu seçim aynı zamanda partilerin il teşkilatlarının performansı ile belli olacak. Ak Parti ve MHP milletvekilliği sayılarını muhafaza edebilecek mi yoksa geçen seçilerde olduğu gibi hüsran la mı sonuçlanacak. Bu seçim bu soruların cevabı olacak. Aynı zamanda seçmen kendilerini boş vaatler ile avutan, seçimden seçime ortaya çıkan siyasilere sandıkta nasıl bir ceza kesecek oda cevabı beklenen yüzlerce sorudan sadece birkaçı.

Bu yazı biraz uzun oldu fakat unutulduğu zannedilen geçmişteki olayları hafızalarımızda tekrar canlandırma niteliğinde önemli olduğunu düşünüyorum.

Sağlık, Mutluluk, Hanelerinizde bolluk kesenizde bereket daim olsun.

Önemli Açıklama: Bu yazıda bilgiler daha önce sosyal, görsel ve yazılı medyada çıkmış bilgilerden derlenmiştir. Bu yazı DEZANFERMASYON amacıyla değil unutulduğu sanılan gerçekleri yansıtmaktadır.

 

 

İlk yorumu siz yazın