YAZARLAR

Aksaray’daki okullar ne ölçüde güvenli?

Aksaray’daki okullar ne ölçüde güvenli?

Loading

Aksaray’da ilköğretim okulları başta olmak üzere okulların bir kısmında özel güvenlik personelinin bulunmayışı öğrenci velilerini tedirgin ediyor.

Okullarda özel güvenlik personelinin olmayışı başta öğretmenler olmak üzere öğrencilerin can güvenliği ne kadar korunabilir sorusu son canına kastedilen eğitimcinin olayı ile tekrar gündemimizde en üst sıralarda.

Bana ulaşan birçok öğrenci velisinin isteği okullarda özel güvenlik personelinin bulundurulması yönünde.

Öğrenci velilerinin çocuklarının güvenliği konusundaki tedirginliği son cinayetle sonuçlanan özel okul müdürünün katledilmesi olayı sonrasında kat ve kat artmış durumda.

Yapmış olduğum bireysel araştırma sonucunda edindiğim bilgiler bu konuda başta Aksaray valiliği olmak üzere Aksaray İl Emniyet müdürlüğü, Aksaray İl Jandarma Alay komutanlığı Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne büyük iş düşüyor.

Aksaray merkez de olayların en çok yaşandığı 5 okulda Polis memuru görev yapmakta bunun yanı sıra Aksaray il Emniyet müdürlüğü bünyesinde il deki tüm okulları kapsayacak Koordinatör görevli var. Bu koordinatör görevli okul çevresinde oluşabilecek olumsuzlukları önlemek ve okul müdürleri ile sürekli irtibatlı olup okullar içinde oluşabilecek olumsuzlukları önleme birimi olarak görev yapmakta.

Bu yeterli mi diye soracak olursak yeterli değil. Birçok okulda yöneticiler okul aile birliği tarafından ücretleri ödenerek Özel Güvenlik birimlerini oluşturmuşlar. Fakat birçok okulda hali hazırda Özel güvenlik birimi bulunmadığı için okulda öğrenciler arasında çıkan kavgalarda öğrenciler yaralandıktan sonra güvenlik güçleri olaya müdahil oluyor. Her okula bir polis memuru görevlendirme imkânı da olmadığı için her okula Özel güvenlik birimi olması zorunlu.

Her okulda Nöbetçi öğretmen olmasına karşılık öğretmenlerin de yapabileceği çok şey yok.

Sözün özü okullarda öğretmen ve öğrencilerin can güvenliği Allaha emanet durumda yani durum vahim en kısa zamanda çözüm üretilmesi gerekiyor.

Eğitimcilerin katledilmediği, öğrencilerin kavgalar sonucu yaralanmadığı, öğrenci velilerinin öğretmenleri darp etmediği günlerin özlemiyle barış dolu günler sizlerle olsun.

Bir başka yazıda gündemdeki olayları, sizden gelen çözüm bulunmasını istediğiniz sorunlarınızı sizin adınıza dile getirmek için burada  olacağız.

İzzet TINMAZ / Gazeteci

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL