Genel

Aksaray’da 5 Nisan Avukatlar günü kutlandı

Aksaray’da 5 Nisan Avukatlar günü kutlandı

Loading

5 Nisan Avukatlar Günü avukatların yoğun katılımları ile 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Atatürk Anıtı önünde yapılan tören ile kutlandı.

Tören, hayatını kaybeden avukatlar ve şehitler için saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk sunma töreni ile devam ederek,  avukatlar adınaAksaray Barosu Genel Sekreteri  Av. Nilgün TOSUN bir konuşma yaptı. konuşmasında; ”

Değerli meslektaşlarım, bugün 5 Nisan Avukatlar gününü kutlamak için bir araya geldik. Ülkemiz ve dünyada yaşanan kovid 19 salgını nedeniyle yaşadığımız bu süreçte kaygılarımız var. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bizi motive eden, bir araya gelerek meslek dayanışmamızı pekiştirdiğimiz etkinliklerimizi gerçekleştiremedik. Son bir yılda endişe içinde mesleğimizi yaparken aynı zamanda bir çok meslektaşımız ekonomik zorluk yaşamaktadır.

Avukat;

Yargı erkinin kurucu unsuru, bağımsız savunmanın temsilcisi, adli yargılanma hakkının koruyucusudur. Güçlü ve özgür savunmanın ancak demokrasiyi benimsemiş bağımsız yargıdan ödün vermeyen hukuk devletinde yapılabilmesi mümkündür.

Savunma hakkının korunması biz avukatlara bağlıdır. Yolumuz hukuk devletidir.Bu idealimizden vazgeçmemizi kimse beklemesin.

Bizler bir çok unsurun teminatı iken bugün avukatın güvencesinin artmadığını hatta daha da geriye gittiğini görüyoruz. Kdv indirimi, baro keseneğinin yarı oranında alınması gibi klişe hedeflerle sorunlarımızın çözülmeyeceği kanaatindeyiz. Geçen hafta genç bir meslektaşımızı daha kaybettik. Genç avukat meslektaşlarımız aktif çalışanlarımızın yarısını oluşturuyor. Onların ekonomik yönden katlandığı zorlukları biliyoruz.

Ülkemizin kanayan yarası toplumsal şiddet… Biz avukatlar da bu şiddette hedef haline geldik. Son olarak Kocaeli Gebze’de Av.Ersin Arslan meslektaşımız görevini yaparken katledildi. Toplum barışının sağlanmasında etkin görev alırken toplumsal şiddetten bu kadar etkilenen bir meslek grubu daha bulunmamaktadır. Mesleğini icra ederken şehit olan tüm meslektaşlarıma Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları Şad olsun.

Bizler; hiçbir dosyanın, kimsenin alacağının , hiçbir davanın tarafı değiliz. Çözüm üreteniz, savunmanın koruyucusuyuz.

Değerli meslektaşlarım her ne kadar kaygı verici bir tablo içinde olsak da meslek sorunlarımızın farkındayız. Çözüm üretmeye hazırız, ancak kararlılıkla sorunların çözüleceği inancındayız. Avukatlar her zaman toplumsal şiddetin karşısında birlik oldu, bizlerin bu gücünün bizi çözüme ulaştıracağı inancımız sonsuz.

Sağlık endişeleri, ekonomik sıkıntılar, siyasi kaygılardan uzak; hukukun üstünlüğü ve meslek onurumuzun hak ettiği yerde olduğu nice Avukatlar Gününü birlikte kutlamak dileğiyle… Avukatlar Günümüz Kutlu Olsun.” dedi

Tören Atatürk Anıtı önünde Aksaray Barosu geleneksel fotoğraf çekimi ile son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL