Genel

Aksaray Belediyesi’ni ektiği lavantaların ikinci hasadı başladı

Aksaray Belediyesi’ni ektiği lavantaların ikinci hasadı başladı

Loading

Aksaray Belediyesi tarafından 20 dönümlük araziye dikimi yapılan lavantaların bu yıl ikinci hasadı yapılmaya başlandı. Başta kozmetik, parfüm sanayi, sağlık sektörü, içecek sektöründe ciddi pazar oranına ulaşan lavantalar ekonomiye kazandırılıyor.

Aksaray Belediyesi tarafından 20 dönümlük araziye dikimi yapılan lavanta bitkisinin ikinci hasadının yapılmaya başlaması hakkında bilgi veren Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tıbbi ve aromatik bitkiler içerisinde en yaygın olarak bilinen lavanta bitkisinin hasat dönem başladığını duyurdu.

Aksaray Belediyesinin hizmet ürettiği gibi toplumun her kesimine ve üreticilere hitap ettiğini aktaran Başkan Dinçer, “Şehrimizde deneme ekimi ile başlayan ve daha sonra 20 dönümlük araziye üzerine kurduğumuz lavanta bahçemizin ilk hasadını geçtiğimiz yıl yapmıştık. Bu yıl ikinci hasadı yapmaya başladık.” dedi.

Aksaray’ın imalat sanayisi ile birlikte tarım ve hayvancılık sektöründe önde gelen kentler arasında olduğunu hatırlatan Başkan Dinçer, günümüzde tıbbı aromatik bitkilerin artık önem kazanmaya başladığını söyledi.

Aksaray’ın birçok tarımsal ürün üretiminde ilk 10 sırada yer aldığını vurgulayan Başkan Dinçer, “Buğday, arpa, yonca, silajlık mısır, şekerpancarı, çekirdek, patates gibi birçok tarımsal ürün üretiminde çok iyi bir konumdayız. Şehrimizde ilk kez ekimini yaptığımız lavantadan da olumlu ve iyi bir sonuç elde edildi. İkinci hasadı şuan yapılıyor. Üreticilerimizi alternatif tarıma yönlendirmek ve tıbbi aromatik bitkilerin üretim alanının şehrimiz genelinde yayılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL