Genel

Ak PartiliVekil danışmanı Yine usulsüzlükleriyle gündeme geldi

Ak PartiliVekil danışmanı Yine usulsüzlükleriyle gündeme geldi

Loading

2022 yılının başından itibaren üsülsüzlükler yaptığı CHP İl Başkanı tarfından eleştirilen ve belgeler ile üsülsüzlük yaptığı içn Aksaray gündeminde ilk sıraları alan Ak Parti Milletvekili İlknur İnceöz’ün danışmanı Tolgahan Öztürk’ün ortağı olduğu firmaların HZİNE ARAZİSİ konusunda usülsüzlük yaptığı iddiaları yine gündeme geldi. CHP. Aksaray il başkanı Ali Abbas Ertürk  Aksaray’da yapılan arsa usulsüzlükleriyle ilgili yeni bir iddialarda bulunarak Ak Parti Milletvekili İlknur İnceöz’ün danışmanı Tolgahan Öztürk’ün ortağı olduğu firmaların HZİNE ARAZİSİ konusunda usülsüzlük yaptığı konusunda belgeleri yaptığı basın açıklaması ile basın mensupları ile paylaştı.

CHP’Lİ ERTÜRK “AKSARAY’IN TAPUSUNU VERİN KURTULUN!”

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Aksaray’da yapılan arsa usulsüzlükleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Aksaray’da yapılmaya çalışılan usulsüz tahsisler ile ilgili yaptığı açıklamasında CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Devlet Yetkililerine ve adı geçen iş insanına seslenerek “Uğraşmayın böyle yasayla, kanunla, yöntemle.  Aksaray’ın tapusunu verin bu iki kardeşin üzerine, biz de onların topraklarında maraba ve kiracı olarak yaşayalım. Biz muhalefet olarak takip etmeye yetişemiyoruz usulsüzlükleri. Verin tapusunu kökten kurtulsun Aksaray” diye konuştu.

BİZ İTİRAZ ETTİK OSB’DEKİ ARSA İPTAL EDİLDİ”

CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda il yöneticileri ve basın mensuplarının katıldığı basın açıklamasında İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, kentte yapılmaya çalışılan usulsüz tahsisler konusunda belgelerle yaptıkları açıklamaların yanıt bulmasına ve önceki açıklamalarında gündeme getirdikleri tahsisin iptal edilmesine değinerek katkı sağlayanlara tek tek teşekkür etti.  Ertürk “Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde OSB’deki 184 dönümlük bir arsayla ilgili bir basın açıklaması yapmıştık. Gelecek Partisi ve Demokrat Parti il başkanları ile yaptığımız bu basın açıklaması sonrası ilimizde yoğun bir kamuoyu baskısı oluştu ve bu kamuoyu baskısı sonucu usulsüz tahsis edilen arsa iptal edilerek yaklaşık 30 milyon değerindeki bu arazi Aksaray halkının oldu. Bu iptalin gerçekleşmesine katkı sağlayan; Gelecek Partisi İl Başkanı ve mensuplarına Demokrat Parti İl Başkanı ve mensuplarına, Mecliste önerge vererek konuyu gündeme taşıyan Saadet Partisi Milletvekili’ne, Bu konuyu haber yapabilen çok kıymetli basın mensuplarına, Ak Partili, Milliyetçi Hareket Partili, İyi Partili, Saadet Partili, Deva Partili, ve her partiye mensup seçmenlere, konuyu ülke gündemine taşıyarak yolsuzlukla mücadelemize katkı sağlayan Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel’e, Genel Başkan yardımcımız Veli Ağbaba’ya Soru önergesi veren İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal’a teşekkür ediyorum” dedi.

“ŞEHRİN GÖBEĞİNDEKİ DEĞERLİ ARSA AYNI İSME VERİLDİ”

CHP Örgütüne de teşekkür eden Ertürk bugün yaptığı açıklamada yine bir usulsüz tahsisi gündeme taşıdı. Aksaray’ın merkezi bir bölgesinde bulunan bir arsanın usulsüz olarak daha önceki tahsiste adı geçen iş insanının ortağı olduğu bir şirkete 30 yıllığına tahsis edilmeye çalışıldığını gündeme getiren Ertürk “Bugün size yine bir usulsüz arsa tahsisi olayından ve yine bu tahsisin yapıldığı kişilerden behsedeceğim! Elimde bir belge var. Bu belgeye göre Ereğlikapı Mah.2305 ada 10 parselde bulunan 1627,23 m2 lik hazineye ait bir arsa Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 30 yıl süre ile irtifak hakkı kurularak Limited Perakende Şirketine pazarlık usulü ihale ediliyor. Kimdir bu Limited Şirketi? Ortaklarından bir tanesini duyunca eminim ki sizler de şaşırmayacaksınız. Daha önce Gözlükuyu Köyü’ne ait 500 dönümlük merayı taşocağı için yol yaptıran, OSB de 184 dönümlük araziye çöken Tolgahan Öztürk! Şaşırmadınız değil mi? Hazineye ait çok kıymetli bir yerde bulunan arsa, 30 yıllığına usulsüzce yine Tolgahan Öztürk’ün ortağı olduğu bir şirkete tahsis edilmeye çalışılıyor. Bu aralar usulsüz arsa olaylarının altından hep bilindik isimler çıkıyor” diye konuştu.

“PAZARLIK USULÜ İHALEYE GEREKÇENİZİ AÇIKLAYIN!”

Arsa tahsisinde yapılan usulsüzlüğü de detaylarıyla anlatan Ertürk arsa tahsisinin pazarlık usulü ile yapılmasının yanlış olduğunu ve dahası tahsis öncesi arsanın değerinin düşük tutulması amacıyla resmi kurum olarak görünen alanın tahsisten sonra ivedilikle ticari alana dönüştürülmesi başvurusunda bulunulduğunu söyledi. İl Başkanı Ertürk açıklamasında Pazarlık usulü ihale yapılması için koşulları hukukçularla incelediklerini belirterek “Milli Emlak Müdürlüğü, bu pazarlık usulü ihaleyi 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 51.maddesinin g bendine dayandırarak yapıyor. İlgili kanunun 51.maddesini hukukçularımızla birlikte inceledik. 51. madde hangi koşullarda pazarlık usulü ihale yapılacağını açıklıyor. Örneğin; b bendinde diyor ki ‘Silahlı Kuvvetlerin manevra ve planlı tatbikatlarının gerektirdiği ve acele olarak temini zorunlu her türlü ihtiyaçları; Silahlı Kuvvetler için Genelkurmay Başkanlığınca, güvenlik kuvvetleri için İçişleri Bakanlığınca tespit edilecek özel durumlardaki her türlü ihtiyaçları ve taşıma işleri,’

Çevre Şehircilik ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne soruyorum?

İlgili firma bu arsada silahlı kuvvetlere ekipman mı üretecek?

C bendi, ani ve beklenmeyen olayların ortaya çıkması üzerine acil olarak ortaya çıkan durumları kapsıyor.

Gelelim asıl dayanak gösterilen g bendine;

g bendi, idareye faydalı olması ,ivedilik durumu ,kapalı veya açık teklif yoluyla ihalesi uygun görülmeyen durumlarda pazarlık usulüyle ihale uygun görülür diyor.

Bu ihalenin kamuya ve idareye faydası nedir?

Halk yararına bir yatırım mı yapılacak?

İvedilikle ilgili bağlantısı nedir?

Salgınla ilgili acil bir hastane mi yapılacaktır?

Açık ve kapalı teklif yöntemiyle uygun görülmeyen teklif sınıfına nasıl soktunuz.

Devlet güvenliliğini ilgilendiren bir durum mu söz konusudur.

Bu pazarlık usulü ihaleye kimler katılmıştır. İhale duyuruları hangi yöntemle yapılmıştır?

Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinden bu konuda aydınlatıcı bir açıklama bekliyoruz” sorularını yöneltti.

“ÖNCE İHALE YAPTILAR, SONRA TİCARİ ALANA ÇEVİRMEK İSTEDİLER”

“Aracınızı satmak isteseniz önce oto kuaföre gönderir değerini artırmak istersiniz” diyen Ertürk “Milli Emlak Müdürlüğü 9 Kasım 2021 tarihinde pazarlık usulü ihalenin Limited Şirketi’nde kaldığını ilgili firmaya bildiriyor ve hemen ardından resmi kurum olarak görülen arsanın ticari alana dönüştürülmesi için Aksaray Belediyesi’ne yazılı başvuruda bulunuyor.

Çevre Şehircilik yetkililerine soruyoruz?

Böyle bir ihaleyle bu arsanın kiralanmasını düşünüyorduysanız, neden önce ticari alana çevirip ihaleye çıkmadınız da resmi kurum vasfıyla ihale edip de sonra ticari alana çevirmek için başvuru yaptınız. Ticari alan olarak ihalesi yapıldığında arsa çok daha değerli ihale edilecek iken önce ihale edip sonra Belediye’ye başvurmakta ki niyetiniz nedir?

Bu bir bilgisizlik midir, ilgili firmaya çıkar sağlamak düşüncesi midir?

Bu konunun da net bir şekilde açıklanmasını bekliyorum” çağrısında bulundu.

“MECLİSDE OYLANACAK VE RED VERECEĞİZ, TÜM ÜYELERDEN DE RED OYU BEKLİYORUZ”

Ticari alana çevrilmesi yönünde gelen talebin bu akşam yapılacak Belediye Meclisinde oylamaya sunulacağını vurgulayan Ertürk “Bu arada Çevre Şehircilik’in bu talebi Belediye Meclisi’nde görüşülecektir. CHP’li belediye meclisi üyelerimiz Çevre Şehircilik’in bu talebine karşı oy kullanacaklardır. Diğer partilere mensup meclis üyelerinin de aynı tavrı ortaya koyacağına canı gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

“HAZİNENİN MALLARINDAN ELİNİ ÇEK”

Ertürk konuşmasının sonunda “Devletin malı deniz anlayışıyla hareket eden Tolgahan Öztürk arkadaşımıza da sesleniyorum. Cumhuriyet Halk Partisi il başkanına hakaret davası açana kadar hazinenin mallarından elini çek. Ben kimseye hakaret etmedim etmem de. Ama sen tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına el uzatarak asıl hakareti sen kendi kişiliğine etmiş oluyorsun. Hazine arazileriyle ilgili, Milli Emlak’ın yaptığı kiralamalarla ilgili çok sayıda duyum tarafımıza ulaşıyor. Titizlikle araştırıyoruz. Duyum üzerine hareket etmeyiz. Belgeler elimize geçtikçe Aksaray halkının hakkını korumaya bu can bu bedende oldukça devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL