ASAYİŞ

Aile Hekimi Dr.Müge Gençel için meslektaşları tek yürek oldu

Aile Hekimi Dr.Müge Gençel için meslektaşları tek yürek oldu

Loading

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET EYLEMLERİ HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR

Sağlık sektöründe şiddetin arttığı bilinmektedir. Diğer iş alanlarına göre sağlıkta şiddetin her geçen gün katlanarak arttığını görmekteyiz. Bunlara bir yenisi eklenerek  17.12.2019 tarihinde Aksaray ili Ortaköy ilçesi 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde yaşanmıştır. Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Aile Hekimimiz  Dr.Müge Gençel fiziki ve sözlü şiddete maruz kalmıştır. Şiddet asla müsamaha gösterilecek bir olgu değildir. Sağlık çalışanları diğer iş alanlarında çalışanlara göre 16 kez daha fazla saldırıya uğramaktadırlar. .Şiddetin temel nedeni yasal olmayan taleplerin aile hekimince reddedilmesidir.

AKAHED yönetim kurulu olarak bu menfur saldırıyı kınıyor arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz. Yeter artık diyoruz. Yeter, bu son olsun artık. Sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet ve dozu giderek artmaktadır.Sağlık çalışanları kimi zaman sözlü, kimi zaman fiili, hatta kimi zaman ölümle sonuçlanan saldırılara maruz kalmaktadırlar. Yıllarca şiddet gördük, hala görüyoruz. Acılarımız öfkeye dönüştü. Her yıl on binlerce şiddete maruz kalan sağlık çalışanları olarak hala “acı ile doluyuz” demek bizi rahatlatmıyor. Artan şiddet olaylarından sonra sürekli olarak ilgili yetkili herkesi uyardık.

Şiddetin Engellenmesinde Mevcut Yasal Düzenlemeler Yetersizdir ve Caydırıcı Değildir. Usule aykırı isteklerin şiddete kolayca dönüşmesinin diğer nedeni uygulanan şiddetin cezasız kalmasıdır. Sağlıkta şiddet yasasını bir an önce   çıkarılmasını  istiyoruz.

İnsana uygulanan şiddetin hiç bir haklı gerekçesi olamaz. Sizlere hizmet sunarken karşılaştıkları “şiddet dalgası”, ülkemizdeki tüm Sağlık Camiasının kalplerinde çok derin yaralar bırakmaktadır. Halkımızın derdini, acısını, sıkıntısını kendinde hisseden bir meslek grubunun mensupları olarak bizler, kamuoyunun sağlıkta şiddet konusunda duyarlılığını beklemekteyiz ve sağlık çalışanına karşı kötü davranışın ve şiddetin karşısında yer almanızı beklemekteyiz.

Sonuç olarak; Şiddet göstererek asla daha iyi sağlık hizmeti alınamaz. Yetkililer bu şiddeti kontrol altına almak için gerekenleri yapmazlarsa iyi bir sağlık hizmeti asla başarılamaz.

UNUTMAYIN!  YAŞAMADAN YAŞATAMAYIZ.

Kamuoyuna ve Basına duyurulur, Saygılarımızla.

Aksaray Aile Hekimleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr.H.Şenol ATAKAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL