81 İl Valiliği ve Hudut İdare Mülki Amirliklerine Genelge

İç işleri Bakanlığı 81 İl Valiliği ve Hudut İdare Mülki Amirliklerine Genelge gönderdi. İş İşleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Loading

81 İl Valiliği ve Hudut İdare Mülki Amirliklerine Genelge
İç işleri Bakanlığı 81 İl Valiliği ve Hudut İdare Mülki Amirliklerine Genelge gönderdi. İş İşleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi.
Bakanlığımızca 81 İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 81 İl Valiliği ve Hudut Mülki İdare Amirliklerine, Bakanımız Sn. Süleyman Soylu imzalı genelge  gönderdi.
Genelgede, Coronavirüs (Kovid-19) salgını, başta İtalya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde hızla yayılarak ciddi can kayıplarına ve salgının merkezinin Avrupa’ya doğru kaymasına sebep olduğu bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri kapsamında hastalığın hızla yayıldığı; Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda hakkında, aşağıdaki tedbirlerin alınması zorunlu hale geldiği belirtildi.
Bakanlığımızın 81 İle gönderdiği genelgede hudut kapılarında alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:
Bu kapsamda söz konusu ülkelerden ülkemize yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durduruldu.
Aĺınan ülke vatandaşları ile son 14 gün içeresinde bu ülkelerde bulunan diğer 3. ülke vatandaşları 14.Mart.2020 saat 08.00’ den itibaren ülkemize alınmayacak.
Belirtilen ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’den  çıkışlarında herhangi bir kısıtlama olmayacak.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkelere seyahatleri geçici olarak durduruldu.
Alınan ülkeler ile ilgili olarak da daha önceki Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya uygulamalarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar göre; muayene, kontrol, 14 günlük gözetim ve gerekli hallerde karantina işlemleri yapılacak.
Ayrıca Bakanlığımızın illere gönderdiği genelge ile söz konusu tedbirlere ilişkin gerekli çalışmaların ivedilikle planlanması/uygulanması ve konunun ilgili birim amirleri, valiler ve kaymakamlar ile diğer sıralı/sorumlu amirler tarafından takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL