ASAYİŞ

500 TL. Kağıt banknot Madeni 5 TL. mi geliyor

500 TL. Kağıt banknot Madeni 5 TL. mi geliyor

Loading

Ekonomik kriz derinleşmeye devam ederken halihazırda en yüksek kağıt banknot olan 200 Türk Lirası’nın yerini 500 TL’ye devretmeye hazırlandığı iddia edildi.

Piyasada şu anda 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL bulunuyor. En büyük madeni para ise şu anda 1 TL. İşte bu paralara yenilerinin ekleneceği iddia edildi ve Merkez Bankası’nın bu konuda hazırlık yaptığı belirtildi. İddia Merkez Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu‘dan geldi. 

BUGÜN ALACAĞINIZ HER ŞEY YARINA GÖRE UCUZ!

Babuşçu, bugün yaptığı bazı paylaşımlarda, “Yüksek enflasyon ortamında bugün satın alınmayan malın fiyatı, gelecekte çok büyük olasılıkla artacak ama gelirler aynı oranda artmayacağından, bugün satın almak her zaman daha kârlı.” dedi.

KAĞIT 500 TL, DEMİR 5 TL GELİYOR

Babuşçu’nun asıl iddiası ise piyasaya yeni paraların basılacağı yönündeydi. Babuşçu,  “500’lük banknotlar ve 5 TL madeni paralar için hazırlıklar başladı….” paylaşımında bulundu. 

MERKEZ BANKASI‘NIN ‘ZORUNLU KARŞILIK’ KARARI NEYİ AMAÇLIYOR?

Merkez Bankası’nın dün aldığı zorunlu karşılık oranların değiştirilmesiyle ilgili kararı da değerlendiren Şenol Babuşçu, Merkez Bankası;

-Enflasyon artışından tedirginlik duyuyor,

-Cari açıktaki artıştan korkuyor,

-Kredilerdeki artıştan rahatsız oluyor,

-Kur sıçramasından çekiniyor, Onun için ticari kredilere % 10 zorunlu karşılık getirdi.

Teşhis doğru ama reçete yetersiz. Bu durumda politika faizi silahını kullanamıyor. O zaman kredi-mevduat faizlerindeki sınırlamaları kaldırsın. Serbest bıraksın…” paylaşımında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL