YAZARLAR

2023 seçimlerinde Milletvekili aritmiğinde değişiklik olacak

Aksaray’da 2023 seçimleri için kimler seçimlerde kartlarını açık oynuyor ? , kimler aday? , kimler mensup oldukları partinin genel merkezinin yollarını arşınlıyor ?, seçmenin gözünde hangi partin değeri düştü?, Aksaray’da milletvekili aritmetiği nasıl olur ?,  Bu soruların cevapları ne?

Loading

2023 seçimlerinde Milletvekili aritmiğinde değişiklik olacak

Aksaray’da 2023 seçimleri için kimler seçimlerde kartlarını açık oynuyor ? , kimler aday? , kimler mensup oldukları partinin genel merkezinin yollarını arşınlıyor ?, seçmenin gözünde hangi partin değeri düştü?, Aksaray’da milletvekili aritmetiği nasıl olur ?,  Bu soruların cevapları ne?

2023 seçimlerinde Aksaraylı seçmenin kafası karışık tüm partileri analiz etmeye çalışıyor. 2023 seçimlerinde Milletvekili aritmiğinde değişiklik olacağı muhakkak.

Son fiyat artışları iktidar partisinin oy oranını olumsuz yönde etkilemekte. Tüm siyasi parti temsilcileri seçmenleri iş yerlerinde ziyaret ederek partilerinin seçim stratejilerini anlatıp oylarına talip olduklarını anlata dursun, seçmen kendilerini ziyaret eden siyasileri samimi bulmuyor.

Aksaray’da siyasi arena oldukça hareketli Milletvekilliğine aday olanlar seçmenin sempatisini almak için kendilerini kanıtlamanın derdinde. Açıkça Milletvekilliğe adayım diyerek seçmenler ile bire bir kontak kurarak dertlerini sorunlarını ajandalarına not alıyorlar. Birde madalyonun öbür yüzü var. Milletvekilliğine aday olup saman altından su yürütenler mensup oldukları siyasi partinin genel merkezini gün aşırı ziyaret edip listede yer almanın hesaplarını yapanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Özellikle mecliste sandalyesi bulunan siyasi partilerin aday adayları, partilerine şirin gözükmek için aday değilim ama partim uygun görürse neden olmasın diyerek bayat siyasetçi manevraları ile soruları geçiştirme yolunu seçmekteler.

Seçimde iddiası olmayan siyasi parti temsilcileri yaptıkları cılız çalışmaları sosyal paylaşım platformundaki kendi hesaplarından paylaşmaktan öteye gitmiyorlar.

Aksaray’da siyasi partiler seçim havasına yeni giriyorlar. İktidar partisi AKP ve ortağı MHP sahada seçmenlere ziyaretlerini sıklaştıra dursun milletvekilliği adaylığı konusunda gür sesi çıkıp ben partimden milletvekilliğine aday adayıyım diyebilen medeni cesaretli kişi bulmak zor. “Partim uygun görürse görev verirse adayım” bahanesine sığınıp su kurnazlığına soyunmuş vaziyetlerindeler.

 Bu Arada MHP den Sefer Alkan açıkça seçim çalışmasına aralıksız sürdürüyor. Köy, kasaba her yerde dolaşıyor seçmenin nabzını yokluyor.

Önceki dönem belediye başkanı Haluk Şahin Yargı’nın bir süre yardımcılık görevini yapan AKP li iş insanı Yılmaz İlhan kucak dolusu para harcıyor harcamasına da kendisine sorduğumuz da net bir cevap vermekten kaçınıyor. Erkenden adaylığımı açıklarsam yıpratırlar bahanesine sığınan onlarca siyasetçiden en belirgin örneği.

CHP kanadında açıkça adaylığını açıklamasa da CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk milletvekilliği adaylığı konusunda adı zikredilen kişiler listesinin en başında geliyor.

İYİ Parti milletvekilliğine a. adaylığını açıkça açıklayan isim Orhan Aydın. Bunun yanı sıra aylığını açıklamayan isimlerde yok değil. İYİ Parti Meclis üyesi Fehmi Kuyucu Mevcut İYİ Parti milletvekili Ayhan Erel ile fotoğraf karelerinde her yerde beraber imajı ile Milletvekilliği adaylığında bende varım diyor.

Önceki dönem İYİ Parti’den milletvekilliğine aday adayı olan Av. Davut Menki kendini destekleyen mevcut yönetime muhalif bir grup arkadaşı ile seçim startını sessiz sedasız verenler arasında. Milletvekilliği A. Adaylığı listesinde en üst sırada olmak için Genel merkez ziyaretlerini sıklıkla ziyaret eden kişiler arasında.

Yeni kurulmuş yıldızı parlayan siyasi partiler içinde Zafer Partisi Aksaray İl başkanı Resul Karaüzüm aykırı çıkışları ile özellikle genç seçmenin ve kararsız kesimin gönlüne girmeyi başarmış vaziyette. Öyle ki en büyük muhalefet partisi CHP il başkanının seçime kısa süre kala yaptığı çıkışları Zafer Partisi Aksaray İl başkanı Resul Karaüzüm partisi kurulduğu günden itibaren yapmakta bu da seçmenin gözünde artı puan almasına neden olmakta. Zafer Partisi Aksaray İl başkanı Resul Karaüzüm Genel başkanı gibi sert muhalefet ile Aksaray siyasi arenasında yıldızı parlayan il başkanı portresi çizmekte. “Aksaray’da mazlumun yanında zulüm edenin karşısındayım” doktrinini şimdiden seçmenler kabullenmiş durumda. 7/24 mağdur vatandaşın yanında durmasıyla siyasi görüşü hangi parti olursa olsun tüm vatandaşların gözde siyasilerinden biri.

Memleket Partisi Aksaray il başkanlığında durum farklı tüm il ve ilçe yönetimindeki kişiler taşın altına elimizi koyduk bizde sen ben yok Memleket Partisi ve Genel Başkanımız Muharrem İnce var diyerek diğer siyasi partilerden farklı bir profil çiziyor. Yeni kurulmuş bir parti olması nedeniyle teşkilatlanma ve üye sayısını arttırmak için gece gündüz vatandaşlara ulaşmak için şehrin en kalabalık yerlerinde stantlar kurup Memleket partisini tanıtan broşürler dağıtıp vatandaş ile iç içe olmayı tercih ediyorlar. Kısacası Memleket Partisi Aksaray İl teşkilatı 2023 seçimlerinde Memleket Partisi olarak ağırlığımızı koyuyoruz mesajını veriyorlar.

Diğer Partiler seçimde oylarını yükseltmek için uğraş veriyorlar. Mevcut il başkanları otomatikman o partinin Milletvekili Adayı olacak gibi görünüyor tabii sürpriz bir isim çıkmaz ise.

Sözün özü Aksaray’da 2023 seçimlerinde milletvekilliği dağılımı değişecek. Mevcut AKP Aksaray milletvekili İlknur İnceöz milletin vekili olduğu unutup nasıl olsa bu seçimlerde partim beni aday yapmaz diyerek ortalıkta görünmüyor. ( Ben Gazeteci Olarak son 2 yıla yakın İlknur İnceöz vekili hiçbir AKP organizasyonunda görmek nasip olmadı. Sadece Danışmanının skandal haberleri ile anılır olması da Aksaray da yaşayan bir birey olarak beni üzmekte.)

Aksaraylı seçmen beni mecliste temsil etsin diye seçtiği vekilinin ortalarda görünmemesi AKP nin Aksaray’da milletvekili sayısında azımsanmayacak azalma göstereceği kesin. Şu anda 2 milletvekilliği bulunan AKP nin mevcut vekil sayısını arttırmak şöyle dursun koruması bile oldukça zor görünüyor.

Aksaray’da mevcut iktidar partisinin oy kaybı bir ölçüde de verilen sözlerin yerine getirilmemesiyle paralel orantıda. Tren bekleyen Aksaray seçmeni verdiği sözü unutan siyasileri 2023 seçimlerinde sandıkta sürpriz beklediği kesin.

Seçimlerde partisinin reklamını yapması için kapısını çalacağı medya şirketleri siyasi partilere” Bize ne verdiniz de ne istiyorsunuz?” sorusunu soracağı kesin. Kendilerini seçimden seçime hatırlayan siyasilere Yerel medya şirketlerinin keseceği fatura ağır olacak gibi görünüyor. Özellikle maliyetlerin artış gösterdiği son günlerde medya şirketlerinin keseceği fatura rakamları da hatırı sayılır şekilde olacak bu su götürmez bir gerçek.

“Ne ekersen onu biçersin” atasözünü hatırlatarak kalın sağlıkla.

Sağlıklı bol kazançlı günler daima sizin ile olsun.

İzzet Tınmaz / Gazeteci – Yazar

 

 

 

.

Loading

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL