Genel

200 hektar alanda 200 bin fidanı toprakla buluşacak

200 hektar alanda 200 bin fidanı toprakla buluşacak

Loading

Aksaray’da kurulan ağaçlandırma platformu 200 hektar alanda 200 bin fidanı toprakla buluşturacak.

Aksaray’da aralarında, iş adamı, esnaf ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu ağaçlandırma platformu kent merkezini çevreleyen yamaçların ağaçlandırılması için seferberlik başlattı.

Kılıçaslan Tepesi olarak anılan Selçuklu Sultanı 2. Kılıçaslan’ın türbesi ve köşkünün bulunduğu yamaçtan başlayarak 200 hektar alanda toplam 200 bin fidan toprakla buluşturulacak.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Ticaret Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik ile birlikte Aksaray Hicip Ağaçlandırma Platformu üyelerinin dikim yapacağı sahada incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Yürütülen projenin Aksaray’da sivil insiyatif ile yürütülen en kapsamlı ağaçlandırma seferberliği özelliği taşıdığını belirten Vali Aydoğdu ve milletvekili Cengiz Aydoğdu platform üyelerine teşekkür ederek yapılan çalışmaya destek olacaklarını belirttiler.

Platform adına açıklamada bulunan İşadamı Mahmut Kuzucu Aksaray’ın yeniden yeşil Aksaray görünümüne kavuşturmak için çok önemli ve anlamlı bir ağaçlandırma projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Doğa yürüyüşünde konuşulan proje için ağaçlandırma platformu kuruldu

Selçuklu Sultanı 2.Kılıçaslan’ın türbe ve köşkünün Aksaray’da Kılıçaslan Tepesi mevkiinde bulunduğunu belirten Kuzucu; ağaçlandırma projesinin bu noktadan başlatılmasının ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Ağaçlandırma platformunun oluşumu ve kent merkezini çevreleyen yamaçların ağaçlandırılması projesinin çıkış hikâyesini anlatan Kuzucu; Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu ve arkadaş grubu ile birlikte Kılıçaslan Tepesinde yürüyüş yaptıklarını boz tepelerin ağaçlandırılması için yıllarca çalışma gerçekleştirildiğini ancak başarılı bir sonuç elde edilemediğini konuştuklarını söyledi.

Vali Aydoğdu ve Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun bu konuda bir seferberlik başlatılmasının önemini belirttiklerini kaydeden Kuzucu; “Sayın Valimiz ve Milletvekilimizin öncülüğünde Aksaray’ımızı çevreleyen yamaçların 5-10 yıl içinde ormana dönüştürmek için Orman İşletme Müdürlüğümüz ile hemen irtibata geçtik. Hicip sahasında incelemelerde bulunduk. Ciddi çalışmalar yapılmış ama kenti çevreleyen yamaç ve tepeler boz ve çıplak. Kılıçaslan Tepesi mevkiinden başlamak üzere proje hazırlandı. Bu alanda toprak işleme çalışmaları Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince başlatıldı. ”dedi.

Hicip Ağaçlandırma Projesi Platform üyesi İşadamı Osman Koçak da proje ile ilgili yurt dışında yaşayan Aksaraylılardan da büyük destek gördüklerini belirtti.

Aksaray Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman ise Hicip Ağaçlandırma Platformunun da destek olduğu projenin saha hazırlık çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

1 ekskavatör ile başlayan çalışmaların kiralanan 2. ekskavatör ile devam ettiğini ifade eden Yurtman; “1980 yılında başlatılan Hicip sahasında başlatılan çalışmalar devam ediyor. Ağaçlandırma platformu katkıları ile yeni bir proje başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında Aksaray’a bakan yamaçların ağaçlandırılması için gerekli altyapı hazırlığı devam ediyor.  Sahada toprağı 80-100 cm işliyoruz fidanın daha hızlı ve çabuk büyüyüp gelişmesini sağlayacağız. Yeşil Aksaray’ın oluşması için bu yılın son baharına kadar 200 hektarlık alanda toprak işlemesi yaparak 200 bin fidanın toprakla buluşturup geleceğe nefes olması için hep birlikte gayret edeceğiz ”diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL